1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
musickatia [10]
2 years ago
10

You are going to visit a relative out of town and want to go to the gym while visiting. Hunkey Heros charges a registration fee

of $50 plus a monthly fee of $20. Zipity-zapity- zap-that-fat charges $70 to join, but only $10 per month. After how many months do the gyms cost the same? a) Declare your variables:
c) Solve

b) Write a system of equations:​
Mathematics
1 answer:
iragen [17]2 years ago
4 0

The number of months when the gyms cost the same is 5 months.

<h3>When would the cost be the same?</h3>

Total cost of joining the gym = registration fee + (cost per month x number of months)

  • Hunkey Heros = $50 + $20m
  • Zipity-zapity- zap-that-fat = $70 + $10m

When the gyms costs are the same, the two above equations would be equal to each other:

50 + 20m = 70 + 10m

20m - 10m = 70 - 20

10m = 50

m = 50 / 10

m = 5

To learn more about costs, please check: brainly.com/question/25879561

#SPJ1

You might be interested in
Meg has a piece of poster board that is two and two-fifths feet wide. she needs to fold it into three equal sections. how wide w
snow_lady [41]
2 and (2/5) = 12/5

(12/5) divided by 3 = (4/5)
The answer is four fifths feet

4 0
3 years ago
What's the area and perimeter
Dmitry_Shevchenko [17]
    perimeter should be 43 and the area should be 72m^2
                                                                              this is squared btw
6 0
3 years ago
Raisins (x) that sell for $1.60 per pound are mixed with chocolate chips (y) that sell for $2.45 per pound to make 17 pounds of
Rasek [7]

Answer: B) x + y = 17

1.60x + 2.45y = 34

Step-by-step explanation:

Cost of x = $1.60 per pound

Cost of y = $2.45 per pound

Total pounds of x and y = 17

Cost per pound of mixture = $2

Total number of pounds of the mixture :

x + y = 17

Since the cost per pound of the mixture = 2

Hence ;

(Cost of x * number of pounds of x) + (Cost of y * number of pounds of y)

(1.60 * x) + (2.45 * y) = (cost per pound of mixture * total number of pounds of the mixture)

1.60x + 2.45y = 2 * 17

1.60x + 2.45y = 34

3 0
3 years ago
Eight times the sum of 5 and a number is less than 56.
Gwar [14]
8• (5+x) < 56
That is the equation
4 0
3 years ago
a store is having a sale where everyhting is 15% off. If Damien wants to buy an item that originally costs $50 how much will he
babunello [35]

Answer:

35 because i had this problem before and the answer was 35 cuz yeah

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $2.75 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    5·2 answers
  • How do you determine the common difference for an arithmetic sequence?
    6·1 answer
  • The length of a rectangle is 4 ya more than twice the width x. The area is 510 yd^2. Find the dimensions of the given shape
    9·1 answer
  • Nam has a beginning balance of $815 in her checking account. She writes a check for $210 and has a debit transaction of $525. Wh
    6·2 answers
  • What number is 82% of 450
    8·2 answers
  • Suppose y varies directly with x. Write a direct variation equation that relates x and y. Then find the value of y when x=16...
    11·2 answers
  • PARTTTTTTTTTTTT 2 PLEASEEEEEE
    12·1 answer
  • Help me out with this one guys <br> (10 points)
    6·1 answer
  • Alexis saves up her monthly allowance over a period of six months to buy a pair of high-resolution headphones. She lends her fri
    10·2 answers
  • Please help quickly!! thanks!! :))
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!