Answer:
Step-by-step explanation:
Answer
D.26
Step-by-step explanation:
Divide the price by the quantity:
Bananas = 5.40 / 6 = 0.90 each
Oranges = 2.56/8 = 0.32 each
Apples = 4.68 / 12 = 0.39 each
Mangos = 3.16 / 4 = 0.79 each
Oranges have the lowest price each so are the best buy.
Answer:
$100
Step-by-step explanation:
Given:
If the amount collected from sales on Wednesday was <u>$75 greater</u> than the amount collected from sales on Tuesday, then Tuesday's sales were $75 <u>less</u> than Wednesday's sales:
- Tuesday sales = $350 - $75 = $275
If the amount collected from sales on Wednesday was <u>two times as great</u> as the amount collected from sales on Monday, then Monday's sales were <u>half</u> Wednesday's sales:
- Monday sales = $350 ÷ 2 = $175
To calculate how much more the farmstand collected from sales on Tuesday than it collected on Monday, <u>subtract</u> the Monday sales from the Tuesday sales: