1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
defon
2 years ago
5

What is the inverse of the function f(x) = 2x +1?

Mathematics
2 answers:
DerKrebs [107]2 years ago
5 0

Answer:

y=0.5(x−1)

Step-by-step explanation:

Explanation: To find the inverse of a function, you have to substitute y for x in the equation and simplify to get a normal equation again. In this case, f(x) is y.

y=2x+1

x=2y+1

2y+1=x

2y=x−1

y=0.5(x−1)

serious [3.7K]2 years ago
5 0

Answer

y=\frac{x-1}{2}

Step-by-step explanation:

To find the inverse of a function  f(x)=2x+1 , we substitute x and y for each other and then solve for y to get a new function.

We rewrite the original function as:

x=2y+1

And then we solve for y:

x-1=2y

y=\frac{x-1}{2}

This is our answer.

You might be interested in
You deposit $7200 in an account that pays 9.3% interest compounded yearly. Find the balance after 9 years.
inysia [295]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What is the midpoint of a segment whose endpoints are (-5,6) and (-7,2)?
zloy xaker [14]
The answer to the question is b

5 0
3 years ago
Which graph represents a function with direct variation?<br><br>​
sweet [91]

This is easier than you think!

When a graph shows direct variation, it always <em>passes through the origin</em>

The origin is (0, 0)

The very <u>center! </u>

Your answer is the first graph!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Problem
Studentka2010 [4]
The answer is A and C
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate $9.99 for 10 lbs
Fantom [35]

Answer:

$.999 for 1 pound

Step-by-step explanation:

If you divided both sides by 10. So 10/10= 1. 9.99/10= 0.999

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Jose is surveying shoppers about their use of the new pharmacy in a grocery store. Which of the following questions in his surve
    10·2 answers
  • Bryce has 24 baseball trophies. Matt has 3/4 as many trophies as Bryce. How many trophies does Matt have?
    12·2 answers
  • Jon is looking into a $4250 vacation package that is offered for 25% off. There is a 9% resort fee added on to the total. How mu
    13·1 answer
  • Solve: y+8=2=?<br><br> Please explain or put how did you get the answer. Ty
    15·2 answers
  • PLZ HELP ME WITH THIS...!
    14·1 answer
  • 12 X +12+ X. WHAT IS X?
    15·2 answers
  • Sweety’s mother is 12 years more than twice Sweety’s age. After 8 years, she will be 20 years less than three times Sweety’s age
    10·2 answers
  • Use a scientific calculator or unit circle to convert the polar form of the complex number to its equivalent rectangular form.
    7·1 answer
  • Pls help I’ll brainlest
    12·1 answer
  • A painter leans a 15-ft ladder against a house.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!