1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alik [6]
2 years ago
8

A certain brand of coffee comes in two sizes. A 12.3-ounce package costs $2.99 . A 33.9-ounce package costs $8.74 . Find the uni

t price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.
Mathematics
2 answers:
aalyn [17]2 years ago
7 0

Answer:

12.3 - 33.9 = 21.6 \div 10 = 2.16

Gekata [30.6K]2 years ago
3 0
Answer is as follows, using A and B for the two package sizes

A) 12.3-ounce package costs $2.99 .
B) 33.9-ounce package costs $8.74 .

Find the unit price for each size.
A) 2.99 / 12.3 = .34 per ounce
B) 8.74 / 33.9 = .26 per ounce

The 33.9 ounce size is the better buy based on the unit price of .26 per ounce
You might be interested in
Jack and Jill both ordered pizzas from Wayne's Pizza for their parties. Jack paid $58.50 for 3 pepperoni pizzas and 2 plain pizz
just olya [345]

Answer:

A plain pizza is $10.50 and a pepperoni pizza is $12.50

Step-by-step explanation:

Create a system of equations where x is the price of a pepperoni pizza and y is the price of a plain pizza:

3x + 2y = 58.5

2x + 4y = 67

Solve by elimination by multiplying the top equation by -2:

-6x - 4y = -117

2x + 4y = 67

Add these together and solve for x:

-4x = -50

x = 12.5

So, a pepperoni pizza is $12.50. Plug in 12.5 as x into one of the equations, and solve for y:

2x + 4y = 67

2(12.5) + 4y = 67

25 + 4y = 67

4y = 42

y = 10.5

So, a plain pizza is $10.50.

A plain pizza is $10.50 and a pepperoni pizza is $12.50

8 0
2 years ago
Write the slope-intercept form of the equation of the line with a slope of -9/4 that
vodka [1.7K]

Answer:

y=-3/7x +1/7

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Let a = 24, b = 12, and c = 4. Evaluate ac+bc .
seropon [69]

Answer:

144

Step-by-step explanation:

If u multiply 24 x4 it is 96 and when I multiply 12x4 is 48 and u add 96 plus 48 u get 144.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
An electrician can wire a house in 20 hours. if she works with an apprentice, the same job can be completed in 12 hours. how lon
AlekseyPX
We know that
<span>An electrician can wire a house in ------------> 20 hours
so
100%----------------> 20 hours
 X-------------------> 12 hour
x=12*100/20----> x=60%

that means 
</span><span>the apprentice in 12 hours complete the (100-60)----> 40%

</span>the apprentice in 12 hours complete -------> 40%
x hours------------------------------------> 100%
x=100*12/40-----> x=30 hours

the answer is
30 hours


4 0
3 years ago
a current of 9 amps flows through a circuit lamp. which formula could be used to determine the resistance of the circuit when th
maxonik [38]
As, the formula of power=P = V*I
By using ohms law( V=I*R)
The formula of power become
P= I² * R
342/(9)²=R
R= 4 Ω

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Consider the polynomial 16x2 – 1.
    5·2 answers
  • A manufacturer of cheese filled ravioli supplies a pizza restaurant chain. Based on data collected from its automatic filling pr
    8·1 answer
  • The answer for the problem
    13·1 answer
  • What value represents the vertical translation from the graph of the parent function f(x)=x? to the graph of the
    15·1 answer
  • Simplify:<br> (2q/7^4)^4
    9·1 answer
  • Arrange four 2's to produce 5<br> What is the answer?
    11·1 answer
  • Solve for x <br> 4 3/10-(2 2/5x+5 1/2)=1/2(-3 3/5x+1 1/5)
    5·1 answer
  • Find the sale price of the item. Round to two decimal places if necessary.
    6·1 answer
  • How many inches in 85937392 metres?​
    12·2 answers
  • On the last math test in Decker's class, 17 out of 25 students scored an 80 or higher. Which
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!