1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wittaler [7]
1 year ago
15

A manufacturing company makes 1,125 items every hour. Which of these statements are true? Check all that apply.

Mathematics
1 answer:
Andre45 [30]1 year ago
3 0

The options regarding the number of hours items are manufactured are:

4,500 items are made every 4 hours.

5,625 items are made every 5 hours.

What is the number of items made per hour?

The number of items that company produces every hour is 1,125 items

We can determine the number of items made in 3,4,5 and 6 hours in order to determine the correct options:

items made in 3 hours=3*1125

items made in 3 hours=3,375

items made in 4 hours=4*1125

items made in 4 hours=4,500

items made in 5 hours=5*1125

items made in 5 hours=5,625

items made in 6 hours=6*1125

items made in 6 hours=6,750

Find out more about manufacturing on:brainly.com/question/15261803

#SPJ1

Full question and options:

A manufacturing company makes 1,125 items every hour. Which of these statements are true? Check all that apply. 3,255 items are made every 3 hours. 4,500 items are made every 4 hours. 5,625 items are made every 5 hours. 6,725 items are made every 6 hours.

You might be interested in
What’s the correct answer for this?
sineoko [7]

Answer:

52.42

Step-by-step explanation:

when they say 'and' you should place the decimal point

4 0
2 years ago
B. Paula's Flower Shop has 246 tulips. The tulips need to be arranged in large vases that hold
mario62 [17]
30 full vases and 6 remaining
3 0
2 years ago
Given 4/ (-2 - 6sin(theta)) What type of directrix does this conic have?
atroni [7]

Answer:

a horizontal line

Step-by-step explanation:

The hyperbola opens vertically, so the directrix is a horizontal line (a different one for each branch).

6 0
3 years ago
I’ll give you BRAINLEST PLEASE HELP
ss7ja [257]

Answer:

Help with what?

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Drake wants to save $750 so that he can take a class on computer analysis for cars. The class is being held on various dates ove
STatiana [176]
C. Both options A and B will allow him to meet his goal.



Looking at Drake's situation after 4 weeks, he only has $470 saved. By his original plan, he should have had $500 saved. So he's $30 short of his goal and has 2 weeks until his originally planned class. If he goes with option A and takes the later class, he will save an additional $125 which is more than enough to make up the $30 short fall. So option A will work for him to save enough money for his class. With option B, he will save $140 for the last 2 weeks of his plan giving him a savings of $280 for the last 2 weeks. Adding the $470 he's already saved will give him a total savings of $470 + $280 = $750 which is enough for him to attend his class. So option B will also allow Drake to attend his desired class. Both options A and B allow him to meet his goal. Hence, the answer is "c".
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jesus can wash 6 cars in 40 minutes. At this rate, how many cars can Jesus<br> wash in 4 hours?
    8·1 answer
  • Which table could be a partial set of values for a linear function?
    11·2 answers
  • The price of a certain new car increases by the same amount each year. The first year it was ​$24,000 and in the 5th year it was
    6·1 answer
  • Match each verbal description to the equivalent function that fits the description.
    14·1 answer
  • Dave is a builder. Yesterday he made mortar mix. He used 24kg of sand and 5kg of cement. Today he needs to make the same type of
    11·1 answer
  • Two line segments intersect at point B as shown.<br> What is the measure of angle ABC?
    11·2 answers
  • Please help!<br> Solve for x.
    5·1 answer
  • Olivia.thomas.167(the a sign)k12.friscoisd.org
    13·1 answer
  • Penny reads 14 pages in 1/2 hour. What is the unit rate of hours per page?
    12·2 answers
  • Jayden wants to take out a loan of $2,500 with interest that compounds monthly. Use the formula A = P(1 + rn)n∗t to find which o
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!