1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tiny-mole [99]
2 years ago
7

The temperature in Berlin is -7 °C and the temperature in Istanbul is -3 °C.

Mathematics
1 answer:
Orlov [11]2 years ago
5 0

Answer:

(a) is 4*C and (B) is 16*C

You might be interested in
A- y= -3/2x+8<br> B- y=3/2x+5<br> C- y=2/3x+8<br> D- y=-2/3x+5
Annette [7]

Answer:

I think the right answer is B.

4 0
3 years ago
Goldie's apple juice boxes hold 6.9 ounces. If there are 8 boxes in a package, how many ounces of apple juice are in a package?
yuradex [85]
Answer:

See below

Explanation:

You multiply 8 and 6.9
To get 55.2 ounces
6 0
2 years ago
If AB is parallel to CD and the slope of CD is -5 what is the slope of AB
lubasha [3.4K]
The slope of AB is also -5. This is because parallel lines have equal slopes. 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bojangles has a rectangle-shaped roof with a width of 6x^2 feet and a length 12x^3. What is the area of the roof?
emmainna [20.7K]

area of rectangle = length x width

this is the formula to find it.

now , put the values of length and width,

=> area= 12 x 3 x 6 x 2

=> area =  432 feet^2

Hope this helps!

8 0
3 years ago
There are 12 girls and 16 boys and Javier's math class or 26 girls and 14 boys and Javier's core class is the race ratio of girl
Advocard [28]
No the ratios are not equivalent.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the value of a. The diagram is not to scale. a. 36 b. 144 c. 54 d. 126 **I believe the answer is B
    7·2 answers
  • Sylvia earns $7 per hour at her after school job. After working one week she recieved a paycheck for $91. Write and solve an equ
    15·1 answer
  • Jake bout 14.5 pounds of dried navy beans for 25.52 what is the price per pound of the beans
    12·2 answers
  • How to factor 25x^2+79x+64​
    9·1 answer
  • A 12-ounce bottle of shampoo costs $4.20. a 16-ounce bottle costs $6.88. which shampoo costs less per ounce? how do you know
    13·1 answer
  • Simplify 6x-2x+10x+2x+7x
    9·2 answers
  • Need help on this one
    8·2 answers
  • for a party, mr. snd mrs. rodriguez made 4 1/2 gallons of fruit punch. how msny quarts of punch did they make? HELP
    15·2 answers
  • There are 320 sixth grade students at Median Middle School. The school is hosting a field trip and 45% of the students are going
    15·2 answers
  • I need help with six and seven plz
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!