1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scilla [17]
3 years ago
7

What is the solution to -1-7?

Mathematics
2 answers:
zubka84 [21]3 years ago
8 0

Answer:

-8

Step-by-step explanation:

-1-7 = -8

murzikaleks [220]3 years ago
5 0

-8.

-1 - 7 would be adding because when subtracting negatives you always change the sign and a trick i know is that negatives are referred to as “hate” and positives are referred to as “love”. therefore if you do a negative minus a positive you will get a negative. so the answer here is -8.

You might be interested in
-an initial charge of $20 to create the silk
hodyreva [135]
20+17c if c is 50 or under   and        20+15.80c if c is more than 50

7 0
3 years ago
How can you know if this equation is true? 1/2 + 3/8 = 4/10 = 2/5
romanna [79]

Answer:

<h2>2. Because 25<12, this equation can not be true.</h2>

Step-by-step explanation:

I just solved the equation and 1/2 + 3/8 = 7/8 or 87.5%.

4/10 equals 40%.

Since these two do not sync up, the equation must be false and 2 is the only answer saying the equation is false.

I'm always happy to help :)

3 0
3 years ago
How can the numbers 3 7 12 2 make 11​
Gala2k [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

7/3+12-2=12.33

7/2+12-3=12.5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Choose the word that correctly completes the statement
denis23 [38]
The answer would be b because AC don’t make sense
4 0
2 years ago
How many times greater is the capacity of one gallon than one quart
Oxana [17]
1 gallon = 4 quarts
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solving algebra 6k-25=7-2k
    15·1 answer
  • George has $23 to spend on art supplies he wants to buy markers papers and glue if the total cost of markers and papers is more
    12·1 answer
  • X+5y; use x = 1 5/6, and y = 3 1/6
    10·1 answer
  • Gigi’s parents pay $1,400 for a mortgage and $250 for a car loan each month. They pay $175 monthly for health insurance and spen
    10·1 answer
  • A pack of 12 sodas cost $5.04. what is the unit rate in dollars per soda
    8·1 answer
  • a portion of Raúl's check register is shown. His checking account had a balance of $539.50 on April 2. Raúl's Check Register. Da
    9·2 answers
  • Identify the polygon and classify it as regular or irregular
    6·1 answer
  • Tuesday’s high temperature was 4 degrees less than Monday’s high temperature.
    7·1 answer
  • 6-3v=12 <br>What is the value of v? <br>A.) -6 <br>B.) -2 <br>C.) 2​
    7·1 answer
  • Solve:
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!