1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notka56 [123]
3 years ago
13

SIS 2log(x + 86) = 4 EE S -

Mathematics
1 answer:
mina [271]3 years ago
4 0

Answer:I think your Answer would be x=14 but I am not sure.

Step-by-step explanation:

2log 10 (x+86)=4

Determine the defined

2log 10 (x+86)=4,x >-86

Divide both sides by 2

log 10 (x+86)=2

Solve by converting the logarithm into exponential form

x+86=10 2

Evaluate the power

x+86=100

Move constant to the right

x=100-86

Subtract the numbers

x=14,x>-86

Check if the solution is in the defined range

SOLUTION

X=14

You might be interested in
What is the measure of angle 7?
gladu [14]

Answer: 95°

Step-by-step explanation: We are given information for Angles 1 and 4, which happen to be vertical angles, meaning they are congruent. Because of this, we can say 3x+10=4x-15, therefore x=25. Angles 1,2,3 and 4 must add up to 360°, and since we know angles 1 and 4 are 85° (3*25 + 10 = 85), we can find angles 2 and 3. 360° - 85° - 85° = Angle 2 + Angle 3. Angle 2 + Angle 3 = 190, and because Angles 2 and 3 are vertical angles and therefore congruent, we can divide 190 by 2 and get that Angles 2 and 3 equal 95°. Because lines b and c are parallel, any corresponding angles created by a transversal are congruent. This basically means Angles 3 and 7 must be congruent, therefore Angle 7 = 95°

Congruent - same meaning as equal

Vertical Angles - each of the pairs of opposite angles made by two intersecting lines.

6 0
3 years ago
Dion has a pizza with a diameter of 10 1/3 inch is the square box shown big enough to fit the pizza inside justify your answer
I am Lyosha [343]

Given :

Diameter of pizza , D=10\dfrac{1}{3}=\dfrac{31}{3} .

To Find :

Is square box of size equal to diameter big enough to fit pizza inside it .

Solution :

Area of pizza :

A_p=\pi(\dfrac{D}{2})^2\\\\A_p=\pi\times (\dfrac{31}{3\times 2})^2\\\\A_p=83.86\ inch^2

Area of square with side equal to diameter :

A_s=D^2\\\\A_s=(\dfrac{31}{3})^2\\\\A_s=106.78\ inch^2

Since , the area of square is more than area of pizza .

Therefore , pizza can easily be fitted .

Hence , this is the required solution .

8 0
3 years ago
What is the solution to the system of equations? 2x – y = 7 y = 2x 3
velikii [3]

Answer:

I will assume the second equation is y=2x^3.  If it is y=2x+3 or y=2x-3, the lines will never intersect:  they have the same slope (2):

Step-by-step explanation:

2x – y = 7 can be rewritten as:  y = 2x -7.  It has a slope of 2.  The second equation, y = 2x 3, isn't clearly written.  If the 3 has a plus or minus sign, then the lines will never intersect:  they have the same slope, 2.

I'll assume the second equation is y=2x^3.

See attached graph.

5 0
2 years ago
Carl buys 1.5 pounds of grapes. The
Umnica [9.8K]

Answer:

$3.51

Step-by-step explanation:

1 pound is $2.39 so divide by 2 and round up to the nearest whole number which is $1.12. Add $1.12(The cost of 0.5 pounds) to $2.39(The cost of 1 pound) to get $3.51 as your total.

4 0
2 years ago
All of the middle school mathletes solve math problems at the same pace. Working together, six mathletes complete all of the sum
guapka [62]

Answer:

5 1/2 hours

Step-by-step explanation:

by a factor of 5 means times 4

6*4=24

22/4=5.5 hours

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How many gallons of pure water should be evaporated from 160 gallons of a solution containing 12% salt so that the remaining sol
    5·2 answers
  • A company designs its packing so that it is a cylinder with a diameter of 4 inches and a height of 7 inches
    15·1 answer
  • What is the midpoint of (-5,6) (8,-6)
    8·1 answer
  • The endpoints of the diameter of a circle are (6, 5) and (−2, 3). Which equation represents the circle?
    15·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • How can you construct three-dimensional figures<br> from different views?
    12·1 answer
  • A class of 24 students each bought 18 chocolate kisses for their parents. How many chocolate kisses were purchased?
    11·2 answers
  • 19 points
    8·1 answer
  • A rectangle is 6 feet long and 4 feet wide. If each dimension is increased by the same number of feet, a new rectangle is formed
    15·1 answer
  • Can someone please help?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!