1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
QveST [7]
3 years ago
12

Naja is paid p dollars per hours she works. for every hour she works over 40 hours, she is paid time and half which means she is

paid 1.5 times her normal hourly rate. She worked 50 hours last week. fill in the blanks!!!
40(___) + ___ (1.5p)

need answer ASAP!!
Mathematics
2 answers:
Andru [333]3 years ago
6 0

Answer:

40p + 10 (1.5p)

Step-by-step explanation:

= 40*p + (50-40) * (1.5p)

= 40p + 10 (1.5p)

Hope this help you :3

hram777 [196]3 years ago
6 0

Answer:

40p + 10 (1.5p)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the domain and range of the following graph?
puteri [66]

Using it's concepts, the domain and the range of the graph are given as follows:

  • Domain: all real values except x = -1.
  • Range: All real values.

<h3>What are the domain and the range of a function?</h3>

  • The domain of a function is the set that contains all the values of the input. In a graph, it is given by the values of x, which is the horizontal axis of the graph.
  • The range of a function is the set that contains all the values of the output. In a graph, it is given by the values of y, which is the vertical axis of the graph.

In this graph, have that the function is defined for all values of x except x = -1, and assumes all real values, hence the domain and the range of the graph are given as follows:

  • Domain: all real values except x = -1.
  • Range: All real values.

More can be learned about the domain and the range of a function at brainly.com/question/10891721

#SPJ1

6 0
2 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
Kim bought her Supreme shoes for $52 on eBay. She marks up the shoes to resell on GOAT for 120% of the price.
Liula [17]
A) $10.40
B) $62.40
hope this helps!!
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Length of a rectangle is 5 cm longer than the width. Four squares are constructed outside the rectangle such that each of the sq
TiliK225 [7]

Answer:

The perimeter of rectangle is 18\ cm

Step-by-step explanation:

Let

x-----> the length of the rectangle

y----> the width of the rectangle

we know that

x=y+5 ----> equation A

120=xy+2x^{2}+2y^{2}  ---> equation B (area of the constructed figure)

substitute the equation A in equation B

120=(y+5)y+2(y+5)^{2}+2y^{2}

120=(y+5)y+2(y+5)^{2}+2y^{2}\\ 120=y^{2}+5y+2(y^{2}+10y+25)+2y^{2}\\ 120=y^{2}+5y+2y^{2}+20y+50+2y^{2}\\120=5y^{2}+25y+50\\5y^{2}+25y-70=0

using a graphing calculator -----> solve the quadratic equation

The solution is

y=2\ cm

Find the value of x

x=y+5 ----> x=2+5=7\ cm

Find the perimeter of rectangle

P=2(x+y)=2(7+2)=18\ cm

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
URGENT!!! PLEASE ANSWER!!!!!
tatiyna

Answer: gabriel

Step-by-step explanation: when you have x and y,, they usually are equal to  1 and with gabriel's expression,, he made it simplier for us to solve but with his sister,, she just made it more different though both expressions are right,, but in the end gabriel is correct

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me quick please?!
    11·2 answers
  • Tom has 4 navy socks and 6 black socks in a drawer. One dark morning he randomly pulls if 2 socks. What is the probability that
    10·1 answer
  • What is the graph of the solution to the following compound inequality? 3 - x &gt;= 2; 4x + 2 &gt;= 10
    12·1 answer
  • two adjacent angles form a right angle the larger angle is 3 times the measure of the smaller angle which is the measure of the
    9·2 answers
  • Please help! Due tomorrow!!!
    5·1 answer
  • HELP ASAP FOR BRAINLIEST!!
    15·1 answer
  • Need help with 17 and 18
    6·1 answer
  • How to graph f(x)=3x-2
    9·2 answers
  • I NEED HELP!<br> Find the volume.<br><br> Thanks!
    10·2 answers
  • A car travels a certain distance at x km/h in 12 hours. If it travels of the way at km/h and the rest at 4x km/h, how many hours
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!