1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
3 years ago
9

The cozy cat shop has 3 calico cats for every gray cat. If they have 9 calico cats available, how many gray cats do they have?

Mathematics
1 answer:
Leno4ka [110]3 years ago
6 0
3 gray cats enjoy! (the rest of the typing here you may ignore its just to get 20 charactors) btw take 9/3 to get 3 gray cats because for every 3 calico there is one gray
You might be interested in
Find the whole.<br> 30% of what number is 12?
Lena [83]
The answer is 40 your welcome
3 0
3 years ago
The fee for using a gym is $25 a year plus $3 for each visit. If someone visits v times a year, which expression represents the
Licemer1 [7]

Answer:

y=3v+25.............

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit price for a piece of cheese if 1.24 pounds cost 11.25
Andre45 [30]
I think it would be $9.08 per pound
3 0
3 years ago
HELP! THIS IS DUE SOON!!!
Bas_tet [7]

Answer:

4 candles

Step-by-step explanation:

x = amount of candles

use the equation: $24.75 X = $100

7 0
2 years ago
You schedule production of communications chips. After the chips are produced, they go to the QC department, where each chip mus
Irina-Kira [14]
The best batch size is 1053.

Since 5% have failed, this means 95% have passed the test.

95% = 95/100 = 0.95

We can set up an equation to answer this:
0.95x = 1000

Divide both sides by 0.95:
0.95x/0.95 = 1000/0.95
x = 1052.6 ≈ 1053
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Will mark brainlest! quick please
    12·2 answers
  • Square root of 26p. Write in exponential form.
    11·1 answer
  • At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does 1 pound cost?
    7·1 answer
  • What is 5 divided by 8.1
    10·2 answers
  • How would you make a t diagram between two cars and the models
    14·1 answer
  • What is the simplest from for 12/36
    9·2 answers
  • 24 pnts ⁉️‼️‼️ PIC ATTACHED HELPPPP PLZ NEED DONE BY DAY AFTER TMR ‼️‼️⁉️
    11·1 answer
  • A salesperson works 40 hours per week at a job where he has two options for being paid. Option A is
    7·1 answer
  • At hms 60% of the students voted in an election if there are 1,500 students how many voted
    11·2 answers
  • (nearest dollar)<br> $18.92 + $37.06 =
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!