1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11111nata11111 [884]
3 years ago
9

PLEASE ANSWER!!!!

Mathematics
2 answers:
Mkey [24]3 years ago
5 0

Answer:

⇒ x < $2.75

Step-by-step explanation:

Amount of money spent on lunch = $5

Amount of money used in buying turkey sandwich = $2.25

Let the money left for spend be x

So, The inequality that represents how much more money you can spend is given by :

x < 5 - 2.25

This is the required inequality

Now we need to solve this inequality.

⇒ x < $2.75

Hence, This is the inequality which is the solution of the resultant inequality.

Vladimir79 [104]3 years ago
3 0
A. x=5-2.25 
x being representing the amount of money you have left

B. X=5-2.25
    X=$2.75
You might be interested in
You move down 6 units and left 9 units. You end at (-5, -3). Where did you start?
Olegator [25]
(4, 3) i think lol goodluck
6 0
3 years ago
6th grade math help me please ! :))
polet [3.4K]

Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62

Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)

3 0
3 years ago
What is the area of this triangle
Julli [10]
By the looks of it the hieght is 7 and base is 6 so

A= 1/2(6)(7)
A= 1/2(42)
A= 21
4 0
3 years ago
I’m kinda confused .. any help ?
Troyanec [42]

Answer:

Oo this is tricky I wanna say C and E maybe Im sorry if it's wrong.

3 0
3 years ago
Which expression represents the phrase below?
Lorico [155]

Answer: The answer would be B. 5x - 10

Step-by-step explanation:    I’m positive because I will only answer questions if I’m 100% sure. Hope you do well on your test or quiz!! Good luck!

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -8(1+8n)-8(6-4n)=-24
    6·1 answer
  • Find the derivative of function y=4x^2-9x-6 using the limiting process . Show your work including: difference quotient , steps t
    14·1 answer
  • What is the slope of the line that contains these points (9,-24) (13,-21) (17,-18) (21,-15)
    7·1 answer
  • Find the Value of X.
    14·1 answer
  • Ben has 12 more autographed baseball cards than Kevin. If Ben has 27 cards, how many does Kevin have?
    11·2 answers
  • The graph below shows the distance in miles, m, hiked from a camp in h hours.
    14·2 answers
  • A plumber charges $25 for a service call, plus $50 per hour of service. (Linear Equation)
    6·1 answer
  • And remember the little $4308 pizza-mistake? How many weeks would you have
    6·1 answer
  • A 10-meter ladder leans against the wall. It is 5 meters from the base of the wall. How high, h, does the ladder reach to the ne
    10·1 answer
  • Each year, Paul's aunt gives him a birthday gift of $100 in cash. Paul deposits the money into an account that earns simple inte
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!