1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex777 [14]
3 years ago
7

3 times as much as the sum of 3/4 and 2/6

Mathematics
1 answer:
sasho [114]3 years ago
4 0
3 times as much as the sum of 3/4 and 2/6
You might be interested in
Type the expressions as radicals. q ^ (3/2)
melisa1 [442]

Answer:

\sqrt{q^3}

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Simplify the equation above (call this output G) using Boolean algebratheorems and axioms andobtain the canonical SOPequation (c
lora16 [44]

Answer:

Please look at the attachment for step by step guide and solution.

6 0
3 years ago
The mosquito population is a function of rainfall, and can be approximated by the formula N(x)=−x3+45x2+1000 where x is the numb
KiRa [710]

Answer:

Therefore the population will be maximum when x=30 inches.

Step-by-step explanation:

Given that, the mosquito population is a function of rainfall and can be approximated by the formula

N(x)= -x^3+45x^2+1000

where x is the number of inches of rainfall.

N(x)= -x^3+45x^2+1000

Differentiating with respect to x

N'(x)= -3x^2+90x

Again differentiating with respect to x

N''(x)=-6x+90

Now we set N'(x)=0

-3x^2+90x=0

\Rightarrow -3x(x-30)=0

\Rightarrow x=0,30

N''(0)=-6.0+90=90>0

N''(30)=-6.30+90=-90

Since at x=30, N''(x)<0, So at x=30, N(x) has maximum value.

Therefore the population will be maximum when x=30 inches.

5 0
3 years ago
How do you like math plz explain
Digiron [165]
I like math because it gets me thinking a lot. math helps me in the world because we need to know how to do math in order to go shopping or we will not give the cashier the correct amount or maybe you will give them an extra amount of money because you can't do math. 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 12 pack of soda is roughly $2.52. What is the cost per one can of soda?
Natalka [10]

Answer:

$2.52/12= $.21

the cost of one can of soda is $.21

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Carl has 200 songs on his MP3 player of these songs 24 are country songs what is the percent of country songs he has
    8·2 answers
  • A dozen plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat? Write your answer as a comparison statement.
    9·1 answer
  • Which expressions are equivalent to -3 -(7.5+4)
    6·1 answer
  • Which inverse operation would be used to verify the following equation?
    6·2 answers
  • Find the geometric sequence.<br> 4, 12, 36, 108, ...
    11·2 answers
  • Kelly rolls two number cubes 50 times. After each roll, she records whether the number on
    6·2 answers
  • Bonnie deposits $70.00 into a new savings account. The account earns 4.5% simple interest per year. No money is added or removed
    10·2 answers
  • PLS HELP WILL GIVE BRAINLIEST PLS but pls answer correctly pls
    13·1 answer
  • the weight of one serving of chips is<img src="https://tex.z-dn.net/?f=2%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D" id="TexFormula1" title="2\frac{1}
    9·1 answer
  • Can someone please help me with this please and thank you
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!