Answer:
C. The relationship between two variables is linear when it is represented by a straight line and nonlinear when it is represented by a curved line.
Step-by-step explanation:
The definition of "linear" is "related by a straight line". The definition of "non-linear" is "not related by a straight line." One simply needs to understand the definitions in order to choose the correct statement.
Answer:
£1 = 25 hits
Step-by-step explanation:
Will get the equation is

so, X=25
x = What we want to find
All that needs to be done for this question is:
920 divided by 40
once the problem has been solved the answer comes out to be:
23 dollars an hour
if you have any questions feel free to ask me ;)
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.