Answer: 3/20 of the class
Step-by-step explanation:
Add the amount of students that play soccer to amount of students that play volleyball
1/4 + 3/5 = 17/20
Subtract 17/20 (soccer and volley ball) from 20/20 or 1
20/20 - 17/20 = 3/20
If you divide the cost by the ounces, that will be the unit rate.
3.60 divided by 12 is 0.3 or 30 cents. 5 divided by 20 is 0.25 or 25 cents. 6.40 divided by 32 is 0.20 or 20 cents
<span><span><span>10x</span>+8</span>=<span>−2</span></span>Step 1: Subtract 8 from both sides.<span><span><span><span>10x</span>+8</span>−8</span>=<span><span>−2</span>−8</span></span><span><span>10x</span>=<span>−10</span></span>Step 2: Divide both sides by 10.<span><span><span>10x</span>10</span>=<span><span>−10</span>10</span></span><span>x=<span>−<span>1</span></span></span>
Answers:
A) 51.3%
B) 55.9%
C) 32.8%
D) 48.8%
Step-by-step explanation:
Answer:
It 12 units!!!!
Step-by-step explanation:
-8+8=0
0+4=4
8+4=12!!!
gl ;)