3/5 both 12 and 20 can both be divided by 4
Answer:
33.33%
Step-by-step explanation:
We need to calculate the <u>unit selling price and cost of each cosmetics.</u>
If a person bought some cosmetics from wholesale market at the rate of Rs 360 per dozen., then for 1 cosmetics, we will say;
x = 1 cosmetic
since 360 = 12 cosmetic
cross multiply
12x = 360
x = 360/12
x = 30
Hence the unit cost price of the cosmetics will be Rs. 30
Similarly, if he sells it at Rs 80 a pair, then he sold one cosmetic at 80/2 = Rs. 40 (a pair is 2 cosmetics)
Selling price per unit = Rs. 40
Cost price per unit = Rs. 30
percent gain = SP-CP/CP * 100%
percent gain = 40-30/30 * 100
percent gain = 10/30 * 100
percent gain = 100/3
percent gain = 33.33%
Hence the percentage gain is 33.33%
(2,0,-1,-1,-2) that is the domain from what I remember. Hope that help
A and c because the would both be all three side of A and c would be equal!
Just divide the price by the amount bought.
7.96÷5
Which equals 1.592. So round that to 1.59.
The unit price is $1.58 per pound.
Hope I helped!