Answer:
x = 5
Step-by-step explanation:
x = (20+x)/5
5x = 20 + x
4x = 20
x = 5
Answer:
1) Wallmart
2)16 Oz
3)You woluld save 7 cent per pound by choosing the 11 lbs turkey.
4)You would save $2.00 per notebook. You would save $10.00 buy buying 5.
Step-by-step explanation:
You divide the price by size.
Exaple:
3.99/12
The correct answer among all the other choices is D. both (a) and (b). The statements that are always true of similar polygons are corresponding angles of similar figures have the same measure and the lengths of corresponding sides form equivalent ratios. Thank you for posting your question. I hope this answer helped you. Let me know if you need more help.
Solve for n :
N=9
...........
It would have a variable, and/or coefficients and sometimes constants