Any number multiplied by 1 is the number. Think about it this way. If I have 1 group of 8 apples, how many apples do I have? I have 8 apples :)
Answer:
A.
- 1 muffin equals $2.08 for the first package.
- 1 muffin equals $1.91 for the second package.
- 1 muffin equals $1.88 for the third package.
B.
Option B gives the lowest unit price.
Answer:
7/8
Step-by-step explanation:
3 1/2pies ÷ 4friends = ?
3 1/2 ÷ 4 = .875 (in decimal form)
.875 as a fraction = 7/8
each person will get 7/8 of a pie
(3x-4)(5x^2-2x+6)
15x^3-6x^2+18x-20x^2+8x-24
15x^3-26x^2+26x-24
Answer:
59.5
Step-by-step explanation:
area of the triangle is (7 x 3)/2=21/2=10.5
area of the square 7x7=49