1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LekaFEV [45]
3 years ago
9

Ms. Lang lives in​ Lansing, Michigan. Last​ year, she made 4 round trips to​ Chicago, Illinois​ (a distance of 218 miles each​ w

ay) and 6 round trips to​ Louisville, Kentucky​ (a distance of 364 miles each​ way). How many more miles did she travel in her trips to Louisville than in her trips to​ Chicago?
Mathematics
1 answer:
Anit [1.1K]3 years ago
4 0

Answer:

1312 miles

Step-by-step explanation:

To solve this, we simply need to subtract the distance she traveled in her trips to Chicago from the distance she traveled in her trips to Louisville.

She made 4 round trips to​ Chicago, Illinois​. Each of the trips is a distance of 218 miles. This means that the total distance she traveled is:

4 * 218 = 872 miles

She made 6 round trips to​ Louisville, Kentucky​/ Each of the trips is a distance of 364 miles. This means that the total distance she traveled is:

6 * 364 = 2184 miles

Therefore, the difference between the distances she traveled is:

2184 - 872 = 1312 miles

She traveled 1312 miles more in her trips to Louisville than in her trips to Chicago.

You might be interested in
a scuba diver descended at a rate of 2 1/4 per second. If 0 represents the surface of the water and distances below the surface
Shtirlitz [24]

Answer:

The location will be at - 28\frac{1}{8} units.

Step-by-step explanation:

A scuba diver descended at a rate of 2\frac{1}{4} units per second.

Now, if 0 represents the surface of the water and distances below the surface are negative, then after 12\frac{1}{2} seconds the location of the diver will be given by the followings :

In one second the diver descends by 2.25 units depth.

So, in 12.5 seconds the diver will descend by (2.25 \times 12.5) = 28.125 units i.e. 28\frac{1}{8} units depth.

Therefore, the location will be at - 28\frac{1}{8} units. (Answer)

6 0
3 years ago
Veronica’s velocity was measured as 4.3 m/s. She displaced 20 meters in 4.7 seconds. Which piece of information is missing for t
telo118 [61]

We are given displacement = 20 meters.

Time given = 4.7 seconds.

Velocity = 4.3 m/s.

Please note : Velocity is a vector quantity. A vector quantity depends on magnitude and direction as well.

We are given magnitude of displacement = 20 meter and time 4.7 seconds but the direction is missing there.

If it would be in forward direction it would be positive and if it would be in backward direction, it would be of negative.

Therefore, <u>"B)the direction"</u> is correct option.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The product of two integers is 72.one number is two less than 5 times the other
harkovskaia [24]
X*y=72
x = 5y-2

x=72/y
72/y=5y-2

72=5y^2-2y
5y^2 -2y - 72 = 0
(5y+18)(y-4)=0
y = -18/5 discard
or y = 4
4x=72
x=18

(18,4)
4 0
3 years ago
Plz help! anybody. i'll mark brainliest 20 points!!!!
lisabon 2012 [21]

(1)    Snow fall in last week = 3 \frac{1}{2} inches

Snow fall in today= 5 \frac{3}{4} inches

Let us first change mixed fraction to improper fraction.

\begin{aligned}&3 \frac{1}{2}=\frac{7}{2}\\&5 \frac{3}{4}=\frac{23}{4}\end{aligned}

Now, make the denominators same.

3 \frac{1}{2}=\frac{7}{2}=\frac{7 \times 2}{2 \times 2}=\frac{14}{4} ,       5 \frac{3}{4}=\frac{23}{4}

Now, find the difference between 14/4 and 23/4.

\frac{23}{4}-\frac{14}{4}=\frac{9}{4}=2 \frac{1}{4}

So, compared to last week 2 \frac{1}{4} more inches of snow fell today.

(2)    Given three times a number, minus nine, equals six times six, divided by four.

Let a number be X.

3X – 9 = 6 × 6/4

(3)  To solve the equation:

3X – 9 = 6 × 6/4

3X – 9 = 36/4

3X – 9 = 9

3X = 18

X = 6

5 0
3 years ago
Lesson 6 Homework Practice
uranmaximum [27]
C. is the answer to this
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3-x/4&gt;2 plz help me!!!
    6·1 answer
  • you have a 90 pound calf you are raising for a 4-H project. You expect the calf to gain 65 pounds per month. In how many months
    12·1 answer
  • What is the postulate or theorem that proves that arc AC is congruent to arc DB
    11·2 answers
  • If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples
    10·1 answer
  • If a baking tray is 500mm by 700mm, how many of 25cm in diameter can fit into the  oven
    13·2 answers
  • A poll of a random sample of1400 adults reported that respondents slept an average of 6.5 hours on weekdays and 7.2 hours on​ we
    11·1 answer
  • Solve -1/2w - 3/5 = 1/5w
    6·1 answer
  • Timber a block of cheese that is labeled 4 kg he wants to cut the cheese into blocks that weigh 200 g. How many blocks of cheese
    11·1 answer
  • 5 tons of rocks cost $8,200.00. What is the price per pound?<br><br>2000 ibs =1 ton
    7·1 answer
  • Find the x and y intercepts for the following. X= -(y-1) ^2-2
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!