1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kompoz [17]
3 years ago
6

What do opposites on a number line equal?

Mathematics
1 answer:
GREYUIT [131]3 years ago
7 0
The opposite on number line means is that the value of one number will be opposite to that. For example, there is number 4 on the number line, the opposite number of it will be -4. Furthermore, if there is -5 the opposite of it will be 5. Hope it help!
You might be interested in
What is the hundred digits of pi?​
Naya [18.7K]

Answer:

3.1415926535 8979323846 2643383279 5028841971 6939937510 5820974944 5923078164 0628620899 8628034825 3421170679

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
On January 22 in 1943, the town of Spearfish, South Dakota, set the record for the world’s fastest temperature change.
Galina-37 [17]

Answer:

-29

I got this by doing:

-4 + 54 = -58 ÷ 2 = -29

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Venus Waldo reviewed her account statement and wanted to verify that the interest amount was correct. Her new balance was $12,09
user100 [1]

Answer:

The interest on the savings account is $46.47

Step-by-step explanation:

Here, we want to know the interest earned on the savings account.

The difference between the new and previous balance will be; 12,098.12 - 9,053.20 = $3,044.92

The difference between amount deposited and amount withdrawn is 3,298.45 - 300 = 2,998.45

This is the amount that is supposed to be on the account without interest

So the interest earned would be; 3044.92 - 2,998.45 = $46.47

3 0
2 years ago
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
vitfil [10]

Hi!

We will solve this using ratios, like this:

4 1/2 = 4,5 kg of olive oil for 27 $

1 kg of olive oil for x $

_____________________________

x = (27*1)/4,5

x = 27/4,5

x = 6 $ per kilogram

Hope this helps!

8 0
3 years ago
helppp plssssss (10 points)
Margaret [11]
4 + -6 = -2

Hope that helps? Sorry if it doesn’t...
6 0
2 years ago
Other questions:
  • If y varies inversely as x^2 and y = 3 when x = 18, what is y when x = 3?
    11·2 answers
  • (1 point) A chain 64 meters long whose mass is 24 kilograms is hanging over the edge of a tall building and does not touch the g
    8·1 answer
  • PLEASE FIND THE ANSWER FAST!!!!!!!!
    8·1 answer
  • The memory card on Madison's digital camera can
    9·1 answer
  • Calculate the simple interest an<br>6000 for 3 years at 12%​
    7·2 answers
  • What is the second step in identifying grouped mean?
    8·1 answer
  • 8 less that the product of 2 and a number is 16. find the number
    11·1 answer
  • What is equivalent to 1/3(x9x + 12) + 4x + 6
    12·1 answer
  • In this porportion x /5 = 15/3 which number is equal to x in the porportion
    7·1 answer
  • A family of 8 people is entitled to a ratio of 6400 grams of sugar. What will be the sugar ratio for a family of 10 people?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!