1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
2 years ago
14

Two California landmarks, Mt Whitney and Death Valley, are the highest and lowest points in lower 48 states. The difference in e

levation is 4,504 meters. The elevation of Death Valley is -86 meters. What is the elevation of Mt. Whitney?
Mathematics
1 answer:
Varvara68 [4.7K]2 years ago
5 0
We can find out he answer to the question by using the information given.
Since we know that Death Valley is the lower of the two spots, we can assume that we can add the difference in elevation to Death Valley to get the elevation of Mt Whitney.
-86+4,504=4,418
Th elevation of Mt Whitney is 4,418 meters above ground.
Hope this helps!
You might be interested in
P= 3⁷ × 11² and Q= 3⁴ × 7³× 11 The HCF of P and Q​
Volgvan

Answer:

3⁷ x 7³ x 11²

Just write down the product of the highest power of all the powers that appear in either or both numbers.

8 0
2 years ago
What is the radius of a circular lid with a diameter of 5 centimeters?<br> radius
Alja [10]

Answer:

5/2 =

<u>2.5</u>

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
How much greater is √47 than √37?
Sever21 [200]

Answer:

C.

<em><u>hope this helps :)</u></em>

7 0
2 years ago
Clark and his brother kent played floor hockey in their living room. Each goal was worth 2 points. Clark scored 6 points. Kent s
Schach [20]

Answer:

7 Goals

Step-by-step explanation:

6 divided by 2 equals 3, So Clark scored 3 goals. 8 divided by 2 equals 4, So Kent scored 4 goals. 4 plus 3 equals 7.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Draw triangle XYZ with vertices X (-3, 2), Y (4, -2) and Z (-3, -2) on the coordinate plane. Then find the area of the triangle
    6·1 answer
  • What is 12w - 13 - 11w + 24 = 77.
    6·2 answers
  • A car dealership had $114,000 in average monthly sales. If you made 30% of all the sales, what is your total sales?
    7·1 answer
  • Please please please help me
    5·1 answer
  • How many pounds of each type of fruit did she buy? she bought
    13·1 answer
  • The original price of a car is entered into spreadsheet cell A1 and the annual depreciation amount in cell B1.
    14·1 answer
  • First come first served brainiest:)
    9·1 answer
  • Given the figure below find the values of x and z <br> (12x +2)°<br> 94°<br> z°
    15·2 answers
  • Tammy’s home cost her $184,000. She lives in an area with a lively real estate market, and her home increases in value by 3. 5
    14·1 answer
  • What is true corresponding line segment of an objects that has been reflected over the x-axis
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!