You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
From the cars parked in the lot he will earn (40)($10)=$400, but he will need to pay $50 for the rent. Thus his total $ earned will be $400-$50=$350.
Answer:
7 and 9
Step-by-step explanation:
4/3÷1/6 = 4/3 × 6/1
= 8
So the value of p falls between the range of 7 and 9
Answer:
Prime number: A prime number has factor of only 1 and itself.
Ex: 3: 1 and 3 are the only ways to compose 3.
A whole number that has factors other than 1 and itself is called a composite number.
Ex: 8: the factors of 8 include 1,2,4,8
Circle 5,7,2,19,3,11
Box 18,20,22,16,15,30,26,38,45,10,21,6,14
To determine the prime factorization of a number, you must break down a number into its factors. (im not sure?)
Continute until all of the factors are (im not sure)
Prime factorization is written exponential form (im not quite sure)
30= 2x3x5
30= 2^1 3^1 5^1
24=2 × 2 × 2 × 3
24= 2^3 x 3
sorry idrk if they are all right
Answer:
Step-by-step explanation:
hello :
here is an solution