1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lina2011 [118]
4 years ago
13

Cantaloupes are on sale at four different stores. Which store offers the lowest unit rate for cantaloupes, in dollars per pound?

Fresh Farm: $4.50 for 5lbs Fruit Garden: $1/5 for 1/3lb Mother Nature: $4 for 5 lbs Country Market: $0.85 per pound
Mathematics
1 answer:
dusya [7]4 years ago
7 0

Given :

Fresh Farm: $4.50 for 5 lbs

Fruit Garden: $1/5 for 1/3 lb

Mother Nature: $4 for 5 lbs

Country Market: $0.85 per pound

To Find :

Which store offers the lowest unit rate for cantaloupes, in dollars per pound.

Solution :

Dollar per pound of each store :

Fresh Farm : 4.50/5 = $0.9 per pound

Fruit Garden: (1/5)/(1/3) = $0.6 per pound

Mother Nature: 4/5 = $0.8 per pound

Country Market: $0.85 per pound

From above we can see that Fruit Garden offers lowest unit rate.

Hence, this is the required solution.

You might be interested in
Explain intersecting, perpendicular, and parallel
inessss [21]
Intersecting is where two lines cross at any angle.
Perpendicular means two lines cross at exactly a 90-degree angle
Parallel indicates that the two lines have the same slope and never cross.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How does the graph of y = 3–x compare to the graph of
DerKrebs [107]

Answer: the line is no longer linear

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Steven earns extra money babysitting. He charges $31.25 for 5 hours and $50 for 8 hours. Write an equation to represent the rela
hichkok12 [17]
I’m not sure but this seems right


Y=6.25X
4 0
3 years ago
Write a let statement, an equation, solve: Jeremy is 14 years old. This is 4 1/2 years more than half his sisters age. How old i
Art [367]
J = 14
J = 1/2S + 4 1/2

14 = 1/2S + 9/2....multiply everything by 2 to get rid of fractions
28 = S + 9
28 - 9 = S
19 = S

check...
14 = 1/2S + 9/2......S = 19
14 = 1/2(19) + 9/2
14 = 9 1/2 + 9/2
14 = 19/2+ 9/2
14 = 28/2
14 = 14 (correct)

so the sister is 19 <===
6 0
3 years ago
Write an expression to represent: Four less than the quotient of a number xxx and 555.
Katarina [22]
Answer: 4 - (xxx/555)

Explanation:

four less = four minus
quotient = the answer of a division problem
a number = the variable
the quotient of a number xxx and 555 = a number xxx divided by 555

5 0
3 years ago
Other questions:
  • BY using eight eights  and addition only can you make 1000?????/
    8·1 answer
  • a rational function, a value is _________ from the domain if it would create a 0 in the function's denominator.
    5·1 answer
  • Which of the following illustrates the truth value of the given conditional statement?
    8·1 answer
  • There were 32 volunteers to donate blood. Unfortunately, n of the volunteers did not meet the health requirements, so they could
    14·2 answers
  • find an equation in the form y=ax^2+bx+c for the parabola passing through the points. (2,28),(4,116),(-3,88)
    10·1 answer
  • The population of Bayside, CA increased from 23,560 in 1990. The annual rate of population increase for the next 20 years was ab
    6·1 answer
  • How do we find an equation of a linear function by giving two<br> points
    6·1 answer
  • What’s the answer and can someone please explain it?
    13·1 answer
  • Solve the system of equations 4x + 3y = 3 and y = 2x + 6.
    6·1 answer
  • Mandy used the input and output in this table to write ratios. She concluded that because they are not all equivalent, this is n
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!