Answer:
Answer is 11/2.
Step-by-step explanation:
I hope it's helpful!
Answer:
$0.04/lb
Step-by-step explanation:
Cost per lb for the 3 lb package is $7.80/(3 lb), or $2.60/lb)
Cost per lb for the 1/2-lb package is $1.28 / [(1/2) lb], or $2.56.
The difference in cost per pound is $2.60 - $2.56, or $0.04/lb
Answer:
18=40
90? 40×90=3600÷18=200 pages.
Answer:
x < -11
Step-by-step explanation:
Let x be the number
- 2x - 2 < -24
- Add 2 to each side, so it now looks like this: 2x < -22
- Divide each side by 2 to cancel out the 2 next to x. It should now look like this: x < -11
I hope this helps!