1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuki888 [10]
4 years ago
11

A meat market has 68 pounds of meat to divide it equally into 6 packs. He must use all the meat. How many pounds of meat will be

in each pack?
Mathematics
1 answer:
Nastasia [14]4 years ago
4 0
Ok, so you have to divide. 68 divided by 8 gives you 11.333 and so forth. So if you want to make it less complicated you can call it 11 and 1/3. Hopefully this helps!
You might be interested in
The perimeter of a rectangular pool is 180 yes. The length is 10yds more than the width. Find the length and the width of the po
White raven [17]

Answer:

Width: 85 yards

Length: 95 yards

Step-by-step explanation:

Ok, so we need to make an equation for this problem. Let's call the width, w. We know that the length is 10 more than the width, so we can call it w +10.

180 = w + w + 10

Now, i order to isolate the w's we need to subtract 10 from each side.

170 = 2w

Now, we just have to divide by 2 on both sides.

W = 85

So we now know that the width is 85 and because the length is 10 more, the length is 95 yds.

7 0
4 years ago
50% of a number is 32 <br> what is the number
Paladinen [302]

Answer:

64

Step-by-step explanation:

Half (50%) of 64 would be 32

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joseph wants to buy a new tennis
ludmilkaskok [199]

Answer:

<em>The shop made a profit about $40.</em>

<em>Step-by-step explanation:</em>

<em>Now, According to the question We know that :</em>

<em>The shop marked the $200 price up by 60%.</em>

<em>60% of $200 is = $120. </em>

<em>Now, the price  is = $320 because, 200 + 120 = 320. </em>

<em />

<em>Joseph bought the tennis racket at 25% off.</em>

<em>25% of $320  is = $80.</em>

<em>Now, the discount price is = $240 Because, 320 - 80 = 240.</em>

<em />

<em>So, Joseph bought the racket for = $240.</em>

<em />

<em>Now we know that the original price from the factory was $200.</em>

<em>Joseph bought it for $240.</em>

<em>So, the shop made a profit of $40.</em>

8 0
3 years ago
at the middle school graduation dance, the dj played 12 slow dances, which was equal to the quotient of the number of fast dance
Zolol [24]
Quotient means that division was used so you do the opposite of division which is multiplication... so you do 12×2 and get 24 ...so 24 fast songs were played
7 0
3 years ago
A high speed train travels a distance of 503 km in 3 hours.
Marta_Voda [28]

Step-by-step explanation:

it's is 2.8 km if we round to one decimal place

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 2x+3y=23<br> 3x-y=7<br> Solve for x
    11·1 answer
  • Unbalanced force on a body will always impact objects speed?
    6·1 answer
  • G = {(5, 3), (2, 3), (6, 4)}<br> G-1 is a function.<br> True<br> False
    10·1 answer
  • △BCD is a right triangle. The length of the hypotenuse is 19cm. The length of one of the legs is 13 cm. What is the length of th
    10·1 answer
  • If <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7Ba%20%2B%20ib%7D%7Bc%20%2B%20id%7D%20" id="TexFormula1" title=" \frac{a + i
    6·1 answer
  • Use a model to multiply 5•(-3).
    11·1 answer
  • PLEASE HELP HURRY 20 POINTS AND I WILL MARK BRAINLEST
    8·1 answer
  • Please help, we haven't practiced this in over a year and it's on my test.
    6·1 answer
  • PLEASE HELP 15 POINTS...PLEASE HELP
    5·2 answers
  • William bought 5 rulers for $7.50. If r represents the cost of one ruler, which equation represents this situation?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!