1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga_2 [115]
3 years ago
12

10 = 2 - 4(ax - 3) solve the following equation for x

Mathematics
2 answers:
Setler79 [48]3 years ago
6 0
<span>10 = 2 - 4(ax - 3)
10 = 2 - 4ax + 12
10 = 14 - 4ax
4ax = 14 - 10
4ax = 4
x = 4/(4a)
x = 1/a</span>
Contact [7]3 years ago
3 0
It will be x=1/a because it that hard to solve 
You might be interested in
A printing company charges $42 plus $0.05 per page. Another company just charges $0.08 per page. How many pages are in an order
Nookie1986 [14]
There should be 1,400 pages in an order that costs the same for both companies.

Let x be the unknown number of pages.

1st Company = 42 + 0.05x
2nd Company = 0.08x

0.08x = 42 + 0.05x
0.08x - 0.05x = 42
0.03x = 42
0.03x / 0.03 = 42 / 0.03
x = 1400 pages

To check

0.08x = 42 + 0.05x
0.08 (1400) = 42 + (0.05 * 1400)
112 = 42 + 70
112 = 112

7 0
2 years ago
–3b + –9 = –3<br> what is b
Pavel [41]

plz plz mark brainliest if it helps

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
6. Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20.<br> How much does 1 pound cost?
spayn [35]
$1.25
Hope I helped !!
8 0
2 years ago
I increase a number by 24% the answer is 6014 what number did I start with
miskamm [114]

Answer:

1443.36

Step-by-step explanation:

6014*.24=1443.36

Hope it helps

8 0
2 years ago
A 6-pack of fruit juice costs $2.76. At that same rate, how much would a 15-pack cost
Scorpion4ik [409]
A 15 - pack would cost $6.90.

Explanation:
We know that a 6-pack of fruit juice would cost 2.76, so to find the cost of 1 -pack, you divide 2.76 by 6. That gives us $0.46 for 1 -pack. To find the cost of a 15-pack, you would multiply $0.46 by 15, which gives us $6.90. Therefore, a 15- pack would cost $6.90
3 0
3 years ago
Other questions:
  • -3x-4=-13 solve inequality plz show work!
    8·2 answers
  • In a football game, Landon gained 10 yards on his first carry. He was tackled for a loss of 12 yards on his second carry. Write
    14·1 answer
  • What is the area of the circle of the diameter is 12
    14·2 answers
  • 2 5x2 - 19x + 12<br> Standard form
    13·1 answer
  • Need help with both so yeah
    11·1 answer
  • PLZ HELP!!!
    7·1 answer
  • Which graph represents y as a function of x?
    5·1 answer
  • Find c.
    12·1 answer
  • Pls help me with this question!!!!
    6·1 answer
  • The revenue from selling x necklaces is r(x) =10x. The cost of buying x necklaces is c(x)=4x+15. The profit from selling x neckl
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!