1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ch4aika [34]
3 years ago
8

The table shows the prices charged at a dry cleaner. Is the relationship between the price and number of shirts proportional?

Mathematics
1 answer:
Diano4ka-milaya [45]3 years ago
4 0

Answer:

A) Yes, each shirt costs $0.99 to dry clean

Step-by-step explanation:

if you divide the price by the number of shirts, you get $0.99 every time, meaning all shirts cost $0.99 to dry clean

hope i helped :)

You might be interested in
How to answer this? TvT
ASHA 777 [7]
Since the midpoint lies on the axis, both ends are therefore equidistant from the axis and are mirrors of each other so..

Q = (4,9)
8 0
3 years ago
To simplify -36 = (2)(3) 2 + 5, we first
velikii [3]

Answer:

Step-by-step explanation:

We use formula of BODMAS we starting by removing blackets by multiply (2)(3)and w get 6 and then by 2 we get 12 and add by 5 we get 17 and cross 17 to -36 and 17 change to -17 and then take -17-36=-53..

-36=(2)(3)2+5

-36=(6)2+5

-36=12+5

-36=17

-17-36

=-53

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 144 a natural number yes or no​
Black_prince [1.1K]

Answer:

is 144 a natural number yes or no

Yes

I'm not sure

5 0
3 years ago
The farther an integer is from zero, the ______ its absolute value is
Shtirlitz [24]
The greater it's absolute value is
4 0
3 years ago
Help please :) <br> And tell me the slope please
11111nata11111 [884]

Answer:

\frac{ \frac{7}{3}}{\frac{1}{3}}  is the slope

Step-by-step explanation:

rise over run

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the Volume of the following shape.
    7·1 answer
  • What is 36/48 simplifiied?
    11·2 answers
  • How are the partial products 280 and 21 related to 301
    8·1 answer
  • Sara bought a 20 ounces jar of strawberry jam for $4 what is the unit price
    15·1 answer
  • use the distributive property to find an expression equivalent to 24 + 64. 8(3 + 8) 6(4 + 8) 24 + (8)(8) (2)(12) + (8)(8) HURRYY
    5·2 answers
  • Order these numbers from least to greatest.
    6·2 answers
  • I NEED HELP ASAP PLEASE HELP ME
    6·1 answer
  • A card is drawn from a standard deck of cards. What is the probability that your
    8·2 answers
  • Someone please help me I’ll give out brainliest please dont answer if you don’t know
    14·1 answer
  • Hey can you help me fast I need to get this grade to a 90 by 12:00 I have an 83 rn.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!