1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ch4aika [34]
3 years ago
8

The table shows the prices charged at a dry cleaner. Is the relationship between the price and number of shirts proportional?

Mathematics
1 answer:
Diano4ka-milaya [45]3 years ago
4 0

Answer:

A) Yes, each shirt costs $0.99 to dry clean

Step-by-step explanation:

if you divide the price by the number of shirts, you get $0.99 every time, meaning all shirts cost $0.99 to dry clean

hope i helped :)

You might be interested in
What is the rate of change between (-8,- 8) and (0,8)
iren [92.7K]

{ \qquad\qquad\huge\underline{{\sf Answer}}}

We need to find thr rate of change (slope) of the line joining these two points ~

\qquad \sf  \dashrightarrow \: m =   \dfrac{rise}{run}

\qquad \sf  \dashrightarrow \: m =  \cfrac{8 - ( - 8)}{0 - ( - 8)}

\qquad \sf  \dashrightarrow \: m =  \cfrac{8  +  8}{0  + 8}

\qquad \sf  \dashrightarrow \: m =  \cfrac{16}{8}

\qquad \sf  \dashrightarrow \: m = 2

Slope of the line (m) joining the two points is 2 ~

7 0
2 years ago
Type the correct answer in each box. use numerals instead of words. students in a reading class have three options for their boo
Alexus [3.1K]

The answers to the questions on how she would use the colored chips are given here:

  • brochure 4 blue chips
  • writing a new article 6 yellow chips
  • designing a computer presentation 10 red chips

<h3>How to solve for the values</h3>

For the first percentage

20 / 100 = x/20

= 20 * 20 = 100x

400 = 100x

divide through by 100

x = 400/100

x = 4

For the second percentage

30/100 = x/20

600 = 100x

x = 600/100

x = 6

For the last

50/100 = x/20

1000 = 100x

x = 10

The proof is that 6 + 4 + 10 still gives us 20

Read more on percentages here: brainly.com/question/24877689

#SPJ1

4 0
2 years ago
You buy the same number of brushes, rollers, and paint cans. Write an expression in simplest form that represents the total amou
Soloha48 [4]

If you buy ' N ' of each item, then you'll pay  3.99N  for brushes,
21.79N  for cans of paint, and  6.89N  for rollers.

The question assures us that you bought the same number of
each item.  So your total bill at the hardware store checkout is

                      3.99N + 21.79N + 6.89N

                 =  N (3.99 + 21.79 + 6.89)

                 =        32.67 N .
 

3 0
4 years ago
Find the area of the shaded polygon:<br><br> PLS JUST ANSWER
timofeeve [1]

Answer:

9 square units

Step-by-step explanation:

1/2(3)=1.5

1/2(6)=3

2

1/2(3)=1.5

1/2(2)=1

1.5+1.5+3+2+1=9

7 0
3 years ago
Look at picture please !! I really need help thank you !
aksik [14]
I think it’s c if not i’m sorry i got you incorrect but it just makes more since
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Leta is planning to buy a new sofa and love seat as soon as they go on sale. The regular price for the sofa is $899.95 and the l
    5·1 answer
  • A telephone soliciting company obtains an average of five orders per 1000 solicitations. If the company reaches 250 potential cu
    10·1 answer
  • If you roll a 6-sided die 4 times, what is the probability of one roll being a multiple of 3? A)2/3 B)16/81 C)145/1296 D)65/81 E
    14·2 answers
  • Given the function ƒ(x) = 5x2 − 9x + 18, find ƒ(3).
    14·1 answer
  • HELLLLLLPPPPPPPPPPPPPPP
    12·1 answer
  • The number of students enrolled at a college is 12,000 and grows 4% each year. Complete parts (a) through (e).
    15·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIST PLEASE HELP ​
    5·1 answer
  • Please Help!!!! I will give brainliest!!!
    9·1 answer
  • Solve for x solve for x solve for x
    8·2 answers
  • Calculate the unit rate: $19.20 for 6 feet of ribbon
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!