1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Debora [2.8K]
3 years ago
8

if I had a thousand candies and divide them by 5 then added 20 then took away 1 then multiple by 10 what would my answer be.

Mathematics
2 answers:
Anna007 [38]3 years ago
5 0
1000/5=200
200+20=220
220-1=219
220*10=2190


2190
Goryan [66]3 years ago
3 0
Your answer would be 210 candies
You might be interested in
PLEASE I NEED TO PASS
-BARSIC- [3]

hi,,

329.1 is the answer...

if I round off the no. nearest whole no.

then the answer is 329.

7 0
2 years ago
Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2 and the profit
Andre45 [30]
2x + 3y = 1470
3y = -2x + 1470
y = -2/3x + 490 is the equation in slope intercept form.  

slope = -2/3
y intercept = 490
8 0
2 years ago
The area of a square is 100. The length of its diagonal is approximately:
mr_godi [17]

Answer:

10\sqrt{2\\} \\ or 14.14 appromiximately

Step-by-step explanation:

Area of square = 100

So length on side = 10 because all sides of square equal.

Length of Diagonal = Side x \sqrt{2}

So the length of diagonal is 14.14 approximately

6 0
2 years ago
Reyna has 7 coins worth 5 cents each and 3 coins worth 10 cents each.
DerKrebs [107]

Found this. Hope it helps.

https://www.algebra.com/algebra/homework/word/coins/Word_Problems_With_Coins.faq.question.1059726.html

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
for a ride on a rental scooter Kevin paid $6 fee to start the scooter plus $8 cents per minute of the ride the total bill for Ke
AlladinOne [14]
171 minutes
Explanation:
6 is the initial cost, .08 is the cost per minute and 19.68 is the total, set up an equation that looks like this: (x is the unknown variable)
6+.08x=19.68
19.68-6=13.68
.08x=13.68
.08x/.08=x
13.68/.08=171
x=171
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the equation of the line that passes through (3,-2) and whose m=1/2
    11·1 answer
  • Helppp plsssss!! Asap<br><br>Thanks
    11·1 answer
  • What is the square root of 9
    10·1 answer
  • Solve the system of equations.<br> <br> 3x+5y=9<br> 3x+2y=3
    5·1 answer
  • Evaluate 9 - 3 * 2 + 4.
    7·2 answers
  • Sylvie made the solid figures shown using unit cubes. Which statement about these models is true? Model A Model B
    6·1 answer
  • Easy question What is the answer??
    14·1 answer
  • Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.36. What is the cost per pound of
    8·2 answers
  • Marika is training for a track race. she starts by sprinting 100 yards. she
    9·1 answer
  • The graph of f(x) = 3.2x-3 is shown below. g(x) is a transformation of f(x).
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!