1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pentagon [3]
3 years ago
8

Jane flies 3,500 miles in 9 hours. what is the average speed of her airplane?

Mathematics
1 answer:
LenaWriter [7]3 years ago
3 0
Average Speed = Distance traveled / time taken
s = 3500 / 9
s = 388.89

In short,Your Answer would be 388.89 mph

Hope this helps!

You might be interested in
Im dumb so help me out here 50 points each Click on the image to enlarge
antiseptic1488 [7]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

The sum of the 3 angles in a triangle = 180°, that is

∠ 1 + ∠ 2 + ∠ 3 = 180°

Given ∠ 1 + ∠ 2 = 134°, then

134° + ∠ 3 = 180° ( subtract 134° from 180° )

∠ 3 = 46° → D

8 0
3 years ago
Tickets to a show cost $5.50 for adults and $4.25 for students. A family is purchasing 2 adult tickets and 3 student tickets.
jarptica [38.1K]

The exact cost is $23.75 for the show, and the exact change they should get is $1.25.

An adult ticket to the show costs $5.50

A student ticket to the show costs $4.25.

A family buys two adult tickets and three student tickets. This would imply that the total cost of two adult tickets would be

⇒ 2 × 5.5 = $11

It also implies that the total cost of three student tickets is

3 × 4.25 = $12.75

The total cost of two adult tickets and three student tickets is

⇒ 11 + 12.75 = $23.75

If the family pays $25, the exact change they should get is

⇒ 25 - 23.75 = $1.25

Thus, the exact cost is $23.75 for the show, and the exact change they should get is $1.25.

Learn more about Arithmetic operations here:

brainly.com/question/25834626

#SPJ1

5 0
1 year ago
WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!! Kate has 4 feet of rope. She cuts the rope into pieces that are each
Delvig [45]
<h2>Answer:</h2>

7

<h2>Step-by-step explanation:</h2>

4 1/5 ÷ 3/5 = 7

Kate cut 7 pieces of rope.

<h2>#BrainliestAnswer</h2><h2>#CarryOnLearning</h2>
5 0
3 years ago
Each month, a shopkeeper spends 5x+11 dollars on rent and electricity. if he spends 2x-3 dollars on rent, how muck dose he spend
timofeeve [1]
Rent and electricity = 5x + 11
rent = 2x - 3

electricity = (5x + 11) - (2x - 3) 
electricity = 5x + 11 - 2x + 3
electricity = 3x + 14

---------------------------------
Answer: 3x + 11
---------------------------------
5 0
3 years ago
What does the digit 7 represent in 701, 280?
kenny6666 [7]

Answer: seven hundred thousand

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Circle the expressions that represent 10% of the original cost
    9·1 answer
  • Need the answer please and thank you
    12·1 answer
  • Sara bought a pair of shoes that were $64 but were on sale for $46. Sales tax is 6%. How much did she pay for the shoes?
    10·1 answer
  • E=I×R and P=E×I what is the formula that will solve for R when only E and I are known
    15·1 answer
  • The full question is shown below
    10·1 answer
  • When we compare two fractions with the same numerator, which
    5·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $23.97. What is the unit price of the pairs of gloves? ​
    11·2 answers
  • This doesn’t make any sense
    7·2 answers
  • A fair coin is flipped 120 times. Estimate the expected number of ‘heads’.
    13·2 answers
  • Kiko and mato each took out a loan for $5,000 from the bank. kika has an interest rate of 5.2% and he plans to repay the loan in
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!