To answer the question above, we let s be the cost of a shirt and h be the cost of each hat such that the equations that would best represent the given are:
10s + 20h = 490
20s + 30h = 860
The system of equations is the answer to the first question and the values of s and h are $25 and $12, respectively.
Rewrite 5% as a decimal and then multiply by 60.
X = 0.05 x 60
Answer:
5√2x2
Step-by-step explanation:
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.
P would equal 98 i believe because since you are dividing p by 7 you would have to do the reverse to get p by itself which would be p=14*7 or p=98