1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ddd [48]
3 years ago
15

Jose paid $2.50 for 3 apples. At this rate how much would he pay for 12 apples

Mathematics
1 answer:
Ber [7]3 years ago
7 0

Divide 3 apples by $2.50 to get the unit price, $1.20 (The constant of proportionality)
Then multiply 12 apples by the constant ($1.20)
Your final answer should be $14.40

You might be interested in
Help idk what the answer is!!!
Vlad [161]
D. y=x+2 is the correct answer because if you add two to the x values you get y.
5 0
3 years ago
Given the values of x and y find the exact (fraction) values of all six trig ratios
Anna35 [415]

Answer:

Step-by-step explanation:

Distance of (-3,4) to origin = √((-3)^2+4^2) = 5

sinθ = 4/5

cosθ = -3/5

tanθ = 4/(-3) = -4/3

cscθ = 1/sinθ = 5/4

secθ = 1/cosθ = -5/3

cotθ = 1/tanθ = -3/4

4 0
3 years ago
a deli sells a sandwich spread for 6.40 per pound. how much do you have to pay for 24 ounces of the spread
rjkz [21]
In the given question the most important part is convert ounce to pound and then the problem becomes easy. We already know
1 ounce = 0.0625 pounds
Then
24 ounce = 0.0625 * 24 pounds
                 = 1.5 pounds
Now let us focus on the problem in hand and the information's that are already given in the question.
The cost per pound of the sandwich sold by Deli = 6.40
Then
The cost of 1.5 pound of sandwich sold by Deli = 6.40 * 1.5
                                                                             = 9.60
So the cost of 24 ounces of spread is 9.60.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Five kittens share 6 cups of milk equally. How much milk does each kitten get?
lisov135 [29]

Answer:

They get .83 cup per.

Step-by-step explanation:

Divide 6 by 5. So do 6 / 5, which gets you 0.833333333

5 0
3 years ago
1. A grocery store just received a shipment of 200 dozen eggs. If 12 eggs = 1 dozen, how many eggs did
guajiro [1.7K]

Answer:

they received 2400 eggs.

Step-by-step explanation:

12 * 200 = 2400

7 0
3 years ago
Other questions:
  • George has a small coin collection.  He has collected 16 gold coins, 28 silver coins, 32 copper coins, and4 bronze coins. At a f
    12·2 answers
  • How many tens are there in 432.
    9·2 answers
  • If the hypotenuse of a triangle is 13 and one of the legs is 4, what is the range
    13·1 answer
  • The local supermarket is selling melons at the price of 2 for 3.00. At this rate, what is the price for 5 melons?
    5·1 answer
  • In 2007, the first iPhone was priced at $599. Today the iPhone 11 is priced at $999 . What is the percent change in the cost.
    5·1 answer
  • Show and justify the steps for solving ax=bx+c where a≠b. then use the literal equation's solution to obtain the solution of 2x=
    8·1 answer
  • Discribe two different strategies to add 16+35+24+14
    13·2 answers
  • What is the equation for this trig function?
    9·1 answer
  • What is the value of n in the equation below? a^n/a^3=a^9<br> 3<br> 6<br> 12<br> 27
    5·1 answer
  • PLS HELP ME!! THIS IS URGENT!!!
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!