1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nika2105 [10]
4 years ago
14

If h(x) = 6 – x, what is the value of (hxh) (10)

Mathematics
1 answer:
vova2212 [387]4 years ago
8 0

For those who may need it in the future, the answer on e1010 is actually: C: 10

You might be interested in
Mr williams went scuba diving and took photographs of the sea life at 25 feet below sea level. Write an integer to represent the
____ [38]
Hey You!

The integer would be: -25, because Mr. Williams was below sea level, and not above, so the integer that would represent this situation would be a negative integer.

That's Your Answer! ^^
8 0
4 years ago
Ms. Vicker is trying to save enough money to buy her wedding dress at the cost of $1,200. She has $600 saved from her summer sch
sattari [20]

Answer:

The inequality to determine how many hours Ms. Vicker must tutor to have enough money for the dress.

$600 + 10x ≥ $1200

Step-by-step explanation:

From the question, we are told that:

Ms. Vicker is trying to save enough money to buy her wedding dress at the cost of $1,200. She has $600 saved from her summer school job.

The amount to make up to complete her wedding dress = $1200 - $600

= $600

To make the rest of the money, Ms. Vicker plans to tutor for Sylvan at a cost of $10 per hour.

= Number of hours Ms vicker must tutor Sylvan to make $600 is calculated as:

$600/$10 = 60 hours

The inequality to determine how many hours Ms. Vicker must tutor to have enough money for the dress is written as

$600 + 10x ≥ $1200

4 0
3 years ago
What are the corresponding steps used to find the product of (2x + 1)(x + 1)?
Margarita [4]

Answer:

(2 x +1) ( x + 1)  = 2 x² + 3 x + 1

Step-by-step explanation:

The steops used to find the product of (2 x + 1) (x + 1) are

 =( 2 x )× x + (2 x) × 1 + x + 1

 = 2 x² + 2 x + x + 1

 = 2 x² + 3 x + 1

4 0
4 years ago
Find the solution to the system of equations: x + 3y = 7 and 2x + 4y = 8 1. Isolate x in the first equation: 2. Substitute the v
klemol [59]
X + 3y = 7
x = -3y + 7

2x + 4y = 8
2(-3y + 7) + 4y = 8
-6y + 14 + 4y = 8
-2y = 8 - 14
-2y = - 6
y = -6/-2
y = 3

x + 3y = 7
x + 3(3) = 7
x + 9 = 7
x = 7 - 9
x = -2

solution is (-2,3)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to find only f on a graph that defines a function
puteri [66]

Answer:

Read Below

Step-by-step explanation:

we can represent a function using a graph. Graphs display many input-output pairs in a small space. The visual information they provide often makes relationships easier to understand. We typically construct graphs with the input values along the horizontal axis and the output values along the vertical axis.

The vertical line test can be used to determine whether a graph represents a function. A vertical line includes all points with a particular

x

value. The

y

value of a point where a vertical line intersects a graph represents an output for that input

x

value. If we can draw any vertical line that intersects a graph more than once, then the graph does not define a function because that

x

value has more than one output. A function has only one output value for each input value.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 3(p+q)=p what’s answer
    13·1 answer
  • In the diagram, the measure of angle 6 is 98°. A transversal intersects 2 lines to form 8 angles. Clockwise from top left, the a
    8·2 answers
  • The sales tax on a $350 computer is $22.75. find the sales tax rate
    15·1 answer
  • What property is -23 x 1 = -23
    9·1 answer
  • Aaron bought 2 pounds of cheese for $6. Assuming the situation is proportional, determine how much it will cost for Aaron to buy
    8·1 answer
  • Plsss asap right nooooow
    11·1 answer
  • $12.00 for 48 cans Find the unit rate.
    13·2 answers
  • Find the value of y.
    7·1 answer
  • Assumptions of a regression model can be evaluated by plotting and analyzing the ____________
    14·1 answer
  • I need guidance on finding the correct answers because I am confused
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!