Answer:
60
Step-by-step explanation:
They probably thought square rotting was dividing by 2. The correct answer is about 20
Answer:
0.5
Step-by-step explanation:
just use any point you can find in the graph
and use the dollar to divided by the cups.
the point I chose is 1 dollar for 2 cups. So it's 0.5 dollar for 1cup
Answer:
Mr. Snowbully
Step-by-step explanation:
I think the mean hourly snowfall is named Mr. Snowbully
It's a funny name!
Well, the snow would grow at a rate of 4 cm every hour so...
4
Answer:
Step-by-step explanation:
Start by changing the dollars into cents.
2.07 dollars = 2.07 * 100 = 207 cents
1.64 dollars = 1.64 * 100 = 164 cents.
How much does 1 ounce cost for each?
207 cents / 48 = 4.3125 cents / oz
164 / 32 = 5.125
The better buy is the 48 fluid oz jar.