Let unit cost of one rake be : r
Given : Total number of volunteers = 12
Given : Each pair of gloves cost $8.00
⇒ Cost of 12 pair of gloves for 12 volunteers = (12 × 8) = $96
Given : The gardener spends a total of $300 on both rakes and gloves
⇒ Cost of 12 rakes + Cost of 12 pair of gloves = $300
⇒ 12r + 96 = 300
⇒ 12r = 204
⇒ r = 17
<u>Answer</u> : Cost of one rake is $17
Answer:
I believe it would be D.
Step-by-step explanation:
If the total bill is $85, and you want to leave a 15% tip, then you can calculate it as follows:
85 * 15%
= 85 * 15/100
= 85 * 0.15
= 12.75
The amount that should be left as a tip is D. $12.75.
3 times because if he needs 3/4 cup the. you should use it 3 times. (3/4÷1/4=3)
Answer:
320 meters per minute, or 19,200 meters per hour
Step-by-step explanation:
please comment what the answer options are or what unit you need for the answer, i will change my answer accordingly. hope this helps :)