1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alisiya [41]
3 years ago
12

A circle has a radius of 1 cm. How does the circumference of the circle compare to the area? Drag and drop a phrase to correctly

complete the sentence.
A. greater than
B. less than
C. equal to
Mathematics
2 answers:
Vladimir79 [104]3 years ago
8 0
The answer is greater than.

Hope I helped
vodka [1.7K]3 years ago
4 0
One sec..................this is correct i just took the test and is correct the answer is *Greater than*

You might be interested in
Diameter of 6x and height of 2x+5 what is the volume of the cylinder
ikadub [295]

Answer:

V = pi*x^2*(18x - 45)

Step-by-step explanation:

If the diameter is 6x and the height is 2x + 5, we know that the radius is 3x.

Plugging this info into the volume-of-a-cylinder formula V = pi*r^2*h, we get:

V = pi*(3x)^2*(2x - 5), or    V = pi*(9x^2)(2x -5), or:

V = pi*(18x^3 - 45x^2), or V = pi*x^2*(18x - 45)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Josh pays $19.60 for a pack of 4 towels find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest
Elena-2011 [213]

Answer: $4.9 each towel

Step-by-step explanation:

You divide 19.6 by 4

5 0
3 years ago
4. Communicate Precisely When you graph a quadratic function, the
AleksandrR [38]

Answer:

solo respondo esto por los puntos

3 0
2 years ago
The $414 price charges a store for a small refrigerator consists of the refrigerator's original cost to the store plus a profit
navik [9.2K]

Answer:

<h2>$351.9</h2>

Step-by-step explanation:

the question is not formatted well

<em>A store charges $414 for a small refrigerator, the price consists of the refrigerator's original cost to the store plus a profit 15% what was the refrigerator's original cost to the store?</em>

Step one:

given data

we are told that the price of the small refrigerator contains both the original price and 15% profit

mathematically

$414= original price + 15% profit

Step two:

let us solve for 15% of 414

=(15/100)*414

=0.15*414

=$62.1

This shows that the profit is $62.1

let the original price be x

$414= x + 62.1

solve for x

x=414-62.1

x=351.9

<u>The refrigerator's original cost to the store $351.9</u>

4 0
3 years ago
10x 6x+8 Solve For X
zhannawk [14.2K]

Answer:

I had x to be 2

Step-by-step explanation:

a square has all it side to be equal

so 10x=6x+8

you will group like terms 10x-6x=8

4x=8 you divide both side by the coefficient of x which is four so X=2

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the axis of symmetry of the function f(x)=-(x+ 9)(x-21)
    10·2 answers
  • How do you write the sum of the product 2r+r+s+2r of two factors
    11·1 answer
  • 6x − 3y = 42<br> 6x + 8y = 20
    6·1 answer
  • A theater’s records showed that 54% of tickets are purchased with debit cards. Based on this report, if 350 seats were sold, how
    11·2 answers
  • if a unit price label has a unit price of 15.5 cents per ounce how much is the total price for 24 ounce package?
    11·1 answer
  • What is the equation for 15+d&gt;10
    14·1 answer
  • What is 55.736 rounded to 2 decimal places?
    12·1 answer
  • Segment AB and AC are tangent to the circle C
    8·1 answer
  • I need help plsssss​
    7·2 answers
  • If the width of the rectangle is 3 times the length and the perimeter of
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!