1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeeva-Olga [200]
2 years ago
10

Jackson had a 5 pound bag of M & M’s. He split the candy evenly with his sister Aubrey and his friend Hannah. Then, he gave

20 M & M’s to his mom. Jackson then had 70 M & M’s left for himself. How many M & M’s did he start with?
Mathematics
1 answer:
bulgar [2K]2 years ago
5 0

Answer: he had 5 pounds.

Step-by-step explanation:

ez

You might be interested in
The pair of polygons is similar. Find the value of x
Tcecarenko [31]

Answer:

C i think

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
5x +20 and 9x. Solve for X
Dennis_Churaev [7]
If u were to add 5x+20=9x you’d get x=5
3 0
2 years ago
The Miller family visited Mama's Kitchen and ordered 4 hamburgers and 3 medium fries and paid $18.69. James ordered a medium dri
sergij07 [2.7K]
To answer the question, let x be the cost of each hamburger, y be the cost of each medium fries, and z be the cost of each medium drink. The equations that are described in the problem are,
       (Miller )        4x + 3y = 18.69
       (James)       x + 2y + z = 8.66
       (Steven)      2x + y + z = 10.27
Solving simultaneously for the values of the variables give x = 3.36, y = 1.75, and z = 1.8. 
Thus, each hamburger costs $3.36. Each medium fries cost $1.75, and each drink costs $1.8.
3 0
2 years ago
In the game of baseball, there are 3 in outs per inning . A pitcher who pitches 4 innings and gets two batters out in the fifth
weeeeeb [17]

Answer: Yes, it is correct

Step-by-step explanation: Because of that, When you multiply 4.2 x 3 x 4 = 50.4

3 0
2 years ago
Please help me with 5,6,7 it’s due tomorrow it doesn’t have to be all three please help me with the one you can help with
Finger [1]
The answer for
number 6 A is 36≠24

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Chapin Manufacturing Company operates 24 hours a day, five days a week. The workers rotate shifts each week. Management is inter
    10·1 answer
  • Devin drank 1/8 gallon of orange juice, and his brother Sam drank 1/3 of the same gallon. How much of the gallon of orange juice
    9·1 answer
  • The regular price of a watch is $32.25. During a sale, the watch was marked 16% off. What was the price of the watch during the
    11·2 answers
  • Determine if<br> g(s) = 4s^2/3 <br> is even, odd, or neither.
    14·1 answer
  • Determine if the two triangles are congruent
    13·2 answers
  • Two dice are thrown together. what is the probability of obtaining a triangular number? ​
    11·1 answer
  • Pls help I need help thank u
    8·2 answers
  • The tip of a windshield wiper travels a distance of 31 inches in one 90 revolution. What is the
    14·1 answer
  • A 16-ounce of shampoo cost $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent
    5·1 answer
  • Sketch a drawing of a square. Describe the properties of a square.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!