Answer:
- Compound Interest ⇒ FV = PV x (1 + I ) ^N
- Simple Interest ⇒ FV = PV x I x N
Explanation:
With compound interest the rate of growth needs to be compounded which is why the time period is used to exponentially adjust it.
With simple interest there is no compounding so the value is simply the interest that will be earned every period (which is a constant value) multiplied by the number of periods and the amount to be invested.
sold 500 tickets therefore it is not economically efficient
Answer:
Variable cost per unit= $1.4 per unit
Explanation:
Giving the following information:
Miles Driven Total Cost Miles Driven Total Cost
January: 8,000 $14,120
March: 8,550 $14,979
February: 7,490 $13,495
April: 8,195 $14,490
To calculate the variable cost under the high-low method, we need to use the following formula:
Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)
Variable cost per unit= (14,979 - 13,495) / (8,550 - 7,490)
Variable cost per unit= $1.4 per unit
Answer:
If Blue ridge decides to purchase the parts instead of manufacturing them, their total costs will increase by $21,300
Explanation:
currently Blue Ridge's costs are:
variable costs = $69,000
fixed costs = $69,000
total $138,000
total cost per unit = $138,000 / 45,000 units = $3.0667 per unit
if Blue Ridge decide to outsource the production of the parts:
variable costs = 45,000 x $4 = $180,000
decrease in fixed costs = $69,000 x -30% = -$20,700
total costs = $159,300
If Blue ridge decides to purchase the parts instead of manufacturing them, their total costs will increase by ⇒ $159,300 - $138,000 = $21,300