1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arada [10]
3 years ago
10

You earn $20 per hour doing landscaping work. Your total earnings depend on the amount of hours you spend landscaping.

Mathematics
2 answers:
11111nata11111 [884]3 years ago
7 0

Answer:

You earn $20 per hour doing landscaping work.

Your total earnings depend on the amount of hours you spend landscaping.

So, here the amount earned is dependent variable and number of hours worked is independent variable.

This can be shown with the function:

f(h) = 20h (h is the number of hours worked)

lina2011 [118]3 years ago
6 0
20(x)

x=how many hours worked
You might be interested in
Please someone help quickly thank you very much
Tema [17]

Answer:

I think the answer is 81.

Step-by-step explanation:

Vertical angles are congruent.

x + 3 = 84

  - 3  = -3

--------------

x = 81

3 0
3 years ago
The price s of a pair of shoes plus 5% sales tax
zzz [600]

An expression for that would be s + 0.05s, or 1.05s.

3 0
3 years ago
Which of the following types of graphs is best for plotting the mean, median, and mode of data?
frutty [35]

Answer:

Stem-and-leaf. You can use a stem-and-leaf plot to find the mean, median and mode of a set of data.

5 0
3 years ago
A toll road company has two plans for customers. One plan charges $10 per month for rental of a transponder (a box that identifi
Lunna [17]

Answer:

The minimum number of miles you would need to drive in a month to make the first deal a better deal is 66.6 miles.

Step-by-step explanation:

For the first deal to be a better deal it has to cost less than the second plan and you can write an equation in which the first plan has a lower cost than the second one:

10+0.60m<0.75m, where:

m is the number of miles driven

Now, you can solve for m:

10<0.75m-0.60m

10<0.15m

10/0.15<m

m>66.6

According to this, the answer is that the minimum number of miles you would need to drive in a month to make the first deal a better deal is 66.6 miles.

5 0
3 years ago
A grid is 10 squares high and 10 squares wide. The distance between each grid square is 3 feet. The triangular viewing area of c
meriva

Answer:

1) 8

2) 450 ft^2

Step-by-step explanation:

Each triangle takes half a square worth of space, so if you add up 2 triangles for 1 square that is 1/4 of the area, multiply that by 4 and you get 8 cameras.

The left over space in the store is the same amount of space as all the cameras space added together since each camera takes up half a square. That way 4 cameras(each 112.5 ft^2 each) equals 1/2 of the room which added together is 450 ft^2, the other half would be the left over space, 450 ft^2.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A company designed a cheese container in the shape of a triangular pyramid. The base of the pyramid must have an are of 81 squar
    9·1 answer
  • The sum of two consecutive even number's is 66. find the numbers. ​
    8·1 answer
  • The ratio of the interior angles of a triangle is 2:3:5. What are the angle measures
    15·2 answers
  • how many pounds of premium coffee beans thats $9.50 pounds should be mixed with 2 pounds of supreme coffee thats $11.75 pounds t
    15·1 answer
  • There are 32 students in the seventh-grade class and 25 students in the eighth-grade class at OLV. What percent is the seventh-g
    15·1 answer
  • Can someone plz help and hurry.
    7·2 answers
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • Jean's bedroom is 12 feet by 12 feet. She has chosen a carpet which costs $28.10 per square yard. This includes installation.
    15·1 answer
  • Please help my son asked me for this and I don't understand it.
    12·2 answers
  • Alberto’s monthly income is $3,200. Part of Alberto’s monthly budget is shown in the table.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!