1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
3 years ago
15

3/7 divided 1 1/6 Please help

Mathematics
1 answer:
BartSMP [9]3 years ago
4 0

Answer:

18/49 or 0.367

Step-by-step explanation:

1 (1/6)=7/6

now,

3/7 ÷ 1 (1/6)

=3/7 ÷ 7/6        [∵1 (1/6)=7/6]

=3/7 x 6/7          

=18/49

=0.367

You might be interested in
Donnie has18 melons. Each melon weighs 3 pounds. How many pounds of melons does Donnie have in all? A. 6 pounds B. 11 pounds C.
pentagon [3]
18 x 3 = 54. So the correct answer is D. 54 pounds.
4 0
3 years ago
1
bogdanovich [222]

Answer:

12$ an hour

Step-by-step explanation:

60 minutes in an hour 15 times 4= 60 which is one hour, so 4 times 3 equals 12 which is the answer

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
3/2 p - 14 = p + 13 <br> Please help
VLD [36.1K]

Answer:

p=54 hope this helps

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is 102 − 5 × 10?
Keith_Richards [23]
PEMDAS 

5X10 = 50

102-50= 52

Answer = 52
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $290 for 18 ft2
DochEvi [55]

Answer:16.110

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Brainliest if u solve
    12·2 answers
  • 1. A man is paid $ 600 per week after a pay rise of 20 %. What was he paid before?​
    12·1 answer
  • A piecewise function is defined as shown. StartLayout enlarged left-brace 1st Row 1st column negative x , 2nd column x less-than
    14·2 answers
  • Im so confused any help or sites would be awesome
    12·2 answers
  • a preschool student finds a big bag of cookies and begins to take the cookies from the bag and hide them in her cubbyhole. after
    6·1 answer
  • What is the perimeter of the rectangle ?
    11·1 answer
  • Each month, Mrs. Donovan sets aside $1,550 for her retirement. Her monthly income, including profits from her bakery, totals $3,
    14·1 answer
  • 38 points please help I will give bairnleast
    7·2 answers
  • Solve for x 4.5 (8 - x) + 36 = 102 - 2.5 (3x + 24)
    10·1 answer
  • The following table gives the statements and justifications for solving the equation 4(x - 7) + 14 =
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!