1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ahat [919]
3 years ago
10

A prism has a volume of 4374 ft3. What is its volume in yd3

Mathematics
1 answer:
NARA [144]3 years ago
5 0
81.00000ft³ hope this helps im pretty sure its right
You might be interested in
HelpppPppppp me if u do ill give u a pringle
andreev551 [17]

Answer:

D) 2x+10=40, x= 15 rides

Step-by-step explanation:

Since Paul only bought one ticket, then $10 is the constant of the equation. Since Paul pays $2 per ride, $2 will be the rate/coefficient of the equation.

Since we are solving for x, $40 will be on the right side of the equation

Putting these three facts together, we can make the equation 2x+10=40 which means D is correct

5 0
3 years ago
In this picture, m<4=m<5=
djverab [1.8K]

Answer:

In the picture above.

Step-by-step explanation:

Using some identities for solution

I hope that it's a clear solution.

3 0
3 years ago
If cube has total surface area 150cm sweet, find the volume of the cube<br>​
Ganezh [65]

Answer:

i       edgggg   g t   g        h tr  fe erfg bh  hnhy r hrh r    r t hth

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the integer best represent a debt of $20
xeze [42]
Since you OWE,

the best integer is

-20
5 0
3 years ago
Solve for x.<br> Your answer must be simplified.<br> 17r &gt; -17
Snowcat [4.5K]

Hello :D

Answer:

\boxed{R>-1}

The answer should have a negative sign.

Step-by-step explanation:

First, you do is divide by 17 from both sides of an equation.

\frac{17r}{17}>\frac{-17}{17}

Then, you simplify and solve to find the answer.

-17\div17=-1

\boxed{R>-1}, which is our answer.

I hope this helps you!

Have a great day! :D

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a company sells a container of trail mix that is 10% cnady pieces and another container that is 25% candy pieces. how many cups
    10·1 answer
  • 1. Express as a unit rate<br><br> a) Serena walks 4 km in 1 h.
    5·2 answers
  • At the market, 5 light bulbs cost $9.<br> How much do 7 light bulbs cost?
    15·2 answers
  • Whats the missing fraction to have 1 has answer?<br><br> 1/7+4/7+ ? =1
    14·2 answers
  • What is the intersection of a and b if A = {1, 2, 3, 4, 5} and B = {3, 4, 5}?
    7·1 answer
  • Thomas decides to use the method of proportions and similar
    13·2 answers
  • A local park is renting canoes. Canoe rental costs $4.75 per hour. If you want to spend $9.50, how
    9·1 answer
  • The surface area of the world is about 4/10 water. If a very small, non-dangerous meteoroid lands on the earth, what is the prob
    5·1 answer
  • Help please and thank you!
    13·2 answers
  • Need this done ASAP
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!