Answer:
Q1: $1.2 Q2: 5 pens
Step-by-step explanation:
Answer:
x>7
Step-by-step explanation:
X + y = 40.....multiply by -4
4x + 6y = 180
-------------------
-4x - 4y = -160 (result of multiplying by -4)
4x + 6y = 180
------------------add
2y = 20
y = 20/2
y = 10 <===
x = 30
Answer:.40 cents
Step-by-step explanation: divide the total cost by the amount of items you have.