1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex Ar [27]
3 years ago
11

How do I do this problem

Mathematics
2 answers:
guajiro [1.7K]3 years ago
6 0
Multiply the lenght by the width 
san4es73 [151]3 years ago
3 0
Multiply the length by width
You might be interested in
Instead of using the values {1,2,3,4,5,6} on dice, suppose a pair of dice have the following: {1,2,2,3,3,4} on one die and {1,3,
ozzi

Step-by-step explanation:

Sample space, S = {(1,1),(1,3),(1,4),(1,5),(1,6),(1,8),(2,1),(2,3),(2,4),(2,5),(2,6),(2,8),(2,1),(2,3),(2,4),(2,5),(2,6),(2,8),(3,1),(3,3),(3,4),(3,5),(3,6),(3,8),(3,1),(3,3),(3,4),(3,5),(3,6),(3,8),(4,1),(4,3),(4,4),(4,5),(4,6),(4,8)}

These dice will give a sum of 2 with N={(1,1)}, which only has 1 combination

Thus, the probability of rolling a sum of 2 with these dice is

\frac{1}{36}

8 0
3 years ago
A chess team has 26 members. However, only 16 members attended the last meeting: half of the girls attended but all of the boys
madam [21]
26-16=10. So I believe it would be 10 girls and 6 boys.
6 0
2 years ago
3/8 of 24 is equal to?​
o-na [289]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
X = 11 when y = 99. If y varies directly as x, find x when y = 144
goldenfox [79]

Answer:

99 is 9 times 11 144 divide by 9 is 16

4 0
2 years ago
If you spend $3 on 6 apples what is the unit rate? Or in other words, what is the cost of each apple?
Andrew [12]

Each apple costs .50 cents :D

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ronald can read at a constant rate of p pages per minute. Which equation represents the relationship between the total number of
    15·1 answer
  • A recipe for 9 banana dash nut muffins calls for 1 cup of flour. The number of muffins that can be made varies directly with the
    11·1 answer
  • What is the height h of the parallelogram? Not drawn to scale
    11·2 answers
  • 8 more than four times a number is the same as 2/3 of the quanity of 9 plus a number. Find the value of the number.
    5·1 answer
  • What is (-4x-2)-(13x+1)=
    12·2 answers
  • If, for a sample in which the subjects are randomly chosen, the mean income is $45,000, the sample size is 1600, the standard de
    7·1 answer
  • HELP PLEASEEE, I REALLY DO NOT UNDERSTAND THESE QUESTIONS. THANK YOU HELP IS VERY MUCH APPRECIATED!!! ASAP
    15·1 answer
  • Can someone help me with this
    15·2 answers
  • Find the values of the following, giving your answers as fractions<br> 4^(-1)<br> 2^(-3)<br> 3^(-4)
    6·1 answer
  • Man, I fr need help.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!