1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NISA [10]
3 years ago
8

If the price for 12 cookies is 42 dollars how much would if cost for 1 cookie

Mathematics
1 answer:
Andrews [41]3 years ago
7 0

Answer:

$3.50

Step-by-step explanation:

42 divided by 12 is the price of one cookie.

42 divided by 12 = $3.50

hope this helps :)

You might be interested in
12)
bulgar [2K]

Answer:

25+15x=115

Step-by-step explanation:

25+15x=115      115-25= 90  90/15=6

x=6

6 0
2 years ago
A bakery made 26 cherry pies, using 115 cherries for each pie. They threw away 36 cherries that were bad. If they used all the c
Artemon [7]

The bakery start with 2954 cherry

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

A bakery made 26 cherry pies, using 115 cherries for each pie

So they used 115 cherry for each pie

26 cherry pies, 115 cherry per pie

Therefore,

Number of cherries used = 26 x 115 = 2990 cherries used

They threw away 36 cherries that were bad

36 cherry were bad

2990 - 36 = 2954

Thus they start with 2954 cherries

7 0
3 years ago
Solve the following equation, answer as a reduced, mixed number. Then place the correct number in the box provided. 4(7 - 3x) =
Luda [366]

Answer:  x = 0

<u>Step-by-step explanation:</u>

4(7 - 3x) = 7(4 - 2x)

28 - 12x = 28 - 14x        <em>distributed</em>

28 + 2x = 28                 <em>added 14x to both sides</em>

       2x = 0                    <em>subtracted 28 from both sides</em>

         x = 0                     <em>divided both sides by 2</em>

3 0
2 years ago
97 people are surveyed and 32 of them agree with closing campus for lunch. Is it discrete or continuous
Anton [14]

Discrete

It is a specific value

4 0
3 years ago
Nine children (Andrew, Ben, Candy, David, Ella, Fiona, Gordon, Henry, Ivan) form a circle in alphabetical order, clockwise. To c
blondinia [14]

a

We should start counting from fiona

7 0
2 years ago
Other questions:
  • How do I find the slope of the line containing the two points (9,0) and (-5,6)
    6·1 answer
  • Elijah earn $200 for 8 hours of work what is the unit rate in miles per hour
    15·2 answers
  • Multiply the expression 2y√2y^ by the expression 4√5y, and write the expression in simplified radical form.
    12·1 answer
  • Write the equation of the line for the graph shown below.
    9·2 answers
  • Jane was paid $316 for 40 hours of work. Use compatible numbers to find about how much
    6·1 answer
  • Which value of x makes the equation 2 + 8 = 15<br> true?
    14·2 answers
  • What is the measure of C, to the nearest degree?<br><br> 22°<br><br> 43°<br><br> 47°<br><br> 68°
    13·2 answers
  • Calla bought 8 writing utensils for a total of $30. Pens cost $4 each and pencils cost $3 each. How many pens did she buy?
    10·1 answer
  • If the area of a
    15·1 answer
  • A rectangle’s area is 18 m2 it perimeter is 18 m one side is
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!