1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SOVA2 [1]
2 years ago
11

What's method 2 and what is the unit rate per guest?

Mathematics
1 answer:
Bad White [126]2 years ago
7 0
Seeing your method 1 answer, it seems like you forgot that 42 dollars is for 6 guests, not just 1. The unit rate is the rate per guest, and if we divide 42 by 6, we get 7dollars/1person as our unit rate. Since 7 dollars is our unit rate, we can multiply that by 72 to get 504 dollars, therefore making 500$ per night more cost effective.

Another way to do this is to do 42*72, as you did, but then dividing the final product by 6 due to that 42*72 is for 72*6=432 guests (we get the 6 since the unit rate is 7$ per person and 42/7=6). Doing that, we get 3024/6=504, which is still greater than 500
You might be interested in
Which value is the solution for this equation? 1 2 (4x + 16) = 20 A) −1 B) 2 C) 4 D) 6
Natalija [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

ki think the answer is is x

3 0
3 years ago
Which sequences are geometric? Check all that apply.
IRISSAK [1]
There are no options, but I would assume that these sequences would be geometric: 16, -8, 4, -2, 1 -15, -18, -21.6, -25.92, -31.104, 625, 125, 25, 5, 1 can possibly be the correct ones.
3 0
2 years ago
James and Terry open a savings account that has a 2.75% annual interest rate, compounded monthly. They deposited $500 into the a
zhuklara [117]

Answer:

$275

Step-by-step explanation:

This is what I got:

You first <u>convert</u> 2.75% into 0.0275

You then <u>multiply</u> 500 x 0.0275 = 13.75

Finally you <u>multiply</u> 13.75 x 20 = 275

so the answer should be 275

5 0
3 years ago
For what value of x is the value of f(x)=4x-2 equal to 18
mina [271]
F(x) = 4(5) - 2 → f(x) = 20 - 2 → f(x) = 18
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Draw to explain how you would make a ten to find 5+8.
erica [24]
Since 2+8 =10 you would just have 3 left to add so it would be 10+3=13
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help this is my last try
    11·1 answer
  • How did you actually solve for y and x
    12·2 answers
  • Kelly bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price
    11·1 answer
  • 6/7x=42 <br>solve for x​
    9·2 answers
  • Find an ordered pair ( x,y ) that is a solution to the equation.<br><br><br> 6x-y=1
    14·1 answer
  • in 1975 the population of the village was 900 it increased by 30% the following year what was the population of the year 1976​
    8·2 answers
  • Help i will brain list
    15·2 answers
  • You are selling tickets to your class play. You have sold 70 tickets, at a constant cost per ticket, and raised $840
    9·1 answer
  • Solve: 2.40X=40 to find out how many cookies that cost $2.40 each can be bought with $40.
    15·1 answer
  • Can you guys please help, please and thank you! :)
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!