1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alika [10]
3 years ago
14

Match the following equation to the correct situation.

Mathematics
1 answer:
IRISSAK [1]3 years ago
3 0

Answer:

option D is right

...............

You might be interested in
I nedd help please.....
oksian1 [2.3K]
(-3,4)(0,-3)
slope = (-3 - 4) / (0 - (-3) = -7/3 <=
3 0
3 years ago
The volume of a rectangular solid is given by the equation V = l ⋅ w ⋅ h . Find the volume of a box whose dimensions are l = 3 n
scoundrel [369]

3*2*6 is 36 yards cubed or 36 yards to the power of 3.

7 0
2 years ago
Find the unit rate for 50 miles on 2 1/2 gallons
Anarel [89]
Unit rate is miles per 1 gallon
50mi/2 and 1/2 gallon
50mi/2.5 gallon
times 10/10
500mi/25 gallon
20mi/1gallon

answer is 20mi/gal
6 0
3 years ago
15 pts + brainliest to right/best answer
ZanzabumX [31]

Rewrite it in the form a^2 - b^2, where a = 2x and b = 5

(2x)^2 - 5^2

Use the Difference o Squares: a^2 - b^2 = (a + b)(a - b)

<u>(2x + 5)(2x - 5) </u>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
$350 in the ratio 4:3
kherson [118]

Answer:

$200 : $150

Step-by-step explanation:

Sum the parts of the ratio, 4 + 3 = 7 parts

Divide the total by 7 to find the value of one part of the ratio.

$350 ÷ 7 = $50 ← value of 1 part of the ratio

4 parts = 4 × $50 = $200

3 parts = 3 × $50 = $150

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is another way to write the equation 7/8x+3/4= -6?
    8·2 answers
  • two-fifths of a number is decreased by three.find the value of the expression if the number is twenty five
    11·1 answer
  • In order to raise money for holiday gifts for your family, you are planning on starting a dog walking and car wash business. You
    11·1 answer
  • The sail of a boat is in the shape of a right triangle. Which expression shows the length, in meters, of the sail?
    11·1 answer
  • How do I do this?
    6·1 answer
  • In this triangle what does b equal (it does not give me options)
    15·1 answer
  • 3 bags of dog treats for $7.38. What is the cost per bag of dog treats
    10·2 answers
  • Rachel needs to buy at least 72 juice boxes for a community picnic. At the store, juice boxes are sold in packs of 3 juice box e
    5·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINLIEST<br><br> PLEASE ANSWER
    7·2 answers
  • I tried 8 and 1 and this is probably and easy question but can you pls help
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!