1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldi70 [24.7K]
3 years ago
9

73. If R, S, and T are integers and R + S and

Mathematics
1 answer:
Vlad [161]3 years ago
3 0
R+S is odd==>R+S=2n+1 (1)
T-S is odd ==>T-S=2k+1 (2)
(1)+(2)==>R+T+S-S=2n+1+2k+1
==>R+T=2(n+k+1) is even

Answer  A


You might be interested in
Claire has received scores of​ 85, 88,​ 87, and 80 on her algebra tests. what is the minimum score she must receive on the fifth
algol [13]

85+88+87+80+x/5=82

340+x=410

410-340=70

5 0
3 years ago
you are selling pandesal to raise money for a school field trip. Pandesal with cheese cost 8.00 pesos and ube pandesal cost 9.00
Lera25 [3.4K]

Answer:

Let's define:

C = number of pandesal with cheese that you sell

U = number of pandesal with ube that you sell.

If you sell these numbers of each, the total profit you get is:

C*8.00 pesos + U*9.00 pesos.

And yo want to get at least 180 pesos, then:

C*8.00 pesos + U*9.00 pesos ≥ 180 pesos.

And you also want to sell two of each, then:

C ≥ 2

U ≥2

So the system of inequalities is:

C*8.00 pesos + U*9.00 pesos ≥ 180 pesos.

C ≥ 2

U ≥2

If U is on the x-axis, and C is on the y-axis, then the graph is: (where the region at the right of the vertical line should be shaded)

6 0
2 years ago
ANSWER NOW PLEASE
Finger [1]

Answer:

172 ft

Step-by-step explanation:

120 + the other 1/4 is 160 160 + 12 is 172

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
It costs $2.80 to make a sandwich at the local deli shop. To make a profit, the deli sells it at a price that is 170% of the cos
Svetlanka [38]

Answer:

Sandwich sells for  $4.76  .

Step-by-step explanation:

As given

It costs $2.80 to make a sandwich at the local deli shop.

To make a profit, the deli sells it at a price that is 170% of the cost.

170% is written in the decimal form

= \frac{170}{100}

= 1.7

Thus

Sandwich selling cost = 1.7 × Cost of making

Put all the values in the above

Sandwich selling cost = 1.7 × $ 2.80

                                    = $4.76

Therefore the Sandwich sells for  $4.76  .

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this question its due soon
slavikrds [6]

Step-by-step explanation:

(-0.4)×(-2)+(-0.4)×(-9)

formula for distributive property is if

A(B+C)

=A×B + A×C

4 0
2 years ago
Other questions:
  • How do you solve this problem: 2y(6 - 1)(6 - 1) = - 200
    13·2 answers
  • One winter, a group of students measured snowfall totals at their school. This chart shows how many inches of snow the students
    15·1 answer
  • Answer choices for A : 6, 5 , 5.5
    9·1 answer
  • The variables x and y are related proportionally. When x = 8, y = 14. Find y when x = 32.
    11·1 answer
  • 1. What is the product of a number and its multiplicative inverse?
    9·1 answer
  • УА
    10·1 answer
  • Dupe age and olu age add up to 25 years eight years ago,Dupe was twice as old as olu.How old are they?​
    10·1 answer
  • In right ΔDEF, DF = 20, m∠ F = 90˚, EF = 17. Which of the following is true? Does option 5 apply
    6·1 answer
  • PLEASE HELP MEEEEE!!!!!
    15·1 answer
  • Brainliest!!!!!!
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!