1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lilit [14]
4 years ago
7

Jess recently started a business producing cosmetic products made from natural ingredients. She wants to advertise her products

by distributing bags of samples in her neighborhood. She calculated that it takes a person 2 minutes to prepare one bag.
How many hours will it take to prepare 1200 bags of samples if Jess and 7 of her friends work simultaneously?
Mathematics
2 answers:
vladimir2022 [97]4 years ago
7 0
6 hours I believe. I got the answer by multiplying 1200 by 2 because 2 seconds per bag then you divide by 7 then take that answer and divide by 60 because 60 minutes in an hour. 
mylen [45]4 years ago
4 0
Since it takes 2 minutes per bag, multiply that by how many bags need to be prepared and you have 2400 minutes. Now divide that by 60 to find out how many hours it will take (and this is currently only for one person) and you'll get 40. Now since we have 8 people working together, divide 40 by 8, and there's your answer. It will take 5 hours.
You might be interested in
The ratios of the angles in ABC is 3:5:7. Find the<br> measure of the angles
zepelin [54]

Answer:

Step-by-step explanation:

If the ratio of triangle = 3:5:7

Total ratio = 3+5+7 = 15

The sum of angle in a triangle is 180°

1st angle= 3/15× 180 = 3 × 12 = 36°

2nd angle= 5/15 × 180 = 5 × 12 = 60°

3rd angle= 7/15 × 180 = 7 × 12 = 84°

4 0
3 years ago
How long will it take Carlos to walk 16 miles if he is walking 4 mph?
qwelly [4]
It will take Carlos 4 hours to walk 16 miles.
8 0
3 years ago
-11=b\10-10 so what does b equal
larisa [96]
So b/10 has to be -1, that means b is -10
5 0
3 years ago
You deposited $600 dollars in a savings account hat earns a simple interest rate of 1.5% per year. You want to keep the money in
sweet-ann [11.9K]
(600 * 0.015) * 6 = 54

He will make $54 in 6 years.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Perry bought one package of strawberries for $3. How many packages of strawberries can Mei buy if she has $9?
evablogger [386]

Answer:

3 packs

Step-by-step explanation:

1 pack = $3

To see how many she could buy divide the money she has by how much each pack costs

9/3 = 3

$3 for each pack is the same as

3+3+3 = 6+3 = 9

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me understand this question plz ??
    5·1 answer
  • Daniel dives into a swimming pool. The height of his head is represented by the function h(t) = -8t(squared) - 28t + 60, where t
    5·2 answers
  • A box of 12x12 tile contains 12 square feet. the bathroom has 39 sq feet. how many boxes are needed for job
    13·1 answer
  • I don't understand this ;-;
    12·2 answers
  • Someone please help me with this!!! thank you!! (link)
    10·2 answers
  • What is the volume of the pyramid?
    8·1 answer
  • Which of these illustrates the associative property of multiplication?
    5·2 answers
  • The directions state that should mix four ounces of fertilizer for every ten gallons of water. The tank holds 50 gallons of wate
    10·1 answer
  • Give a proper fraction whose denominator and denominator add up to 10
    7·1 answer
  • Need help ASAP please
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!