1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
d1i1m1o1n [39]
3 years ago
7

One bottle of shampoo cost $6 for 8 ounces. A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo. Which has the lower unit rate. How

much lower
Mathematics
1 answer:
ser-zykov [4K]3 years ago
8 0
The $4 for 5 ounces because think about how much 1 ounce would be so that's how you would get your answer it tells you which on is the lowest
You might be interested in
Consider the function graphed below.
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

A. 96

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
How do I do this promblem?​
Lena [83]
Do u need it in inequality form or are we solving for x
7 0
3 years ago
I need help please I suck at math
Scrat [10]
It’s b I’m positive because I did 1.25 to the power of 3 and put that into fractional form
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is two and two thirds plus one and one half
Yuki888 [10]

the answer it four and one sixths

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Do i pee or poop before my test, (i can only do one). :(
Oksana_A [137]

Answer:

Poop

Step-by-step explanation:

People might not be able to see the poop through your pants, but pee will be very noticeable.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 25-foot ladder is placed against a building. The bottom of the ladder is 7 feet from the building. If the top of the ladder sl
    9·1 answer
  • You randomly draw a marble from a bag of marbles that contains 77 blue marbles, 22 green marbles, and 11 red marble.
    9·2 answers
  • Simplify this problem
    10·2 answers
  • What is 6.89 divided by 2 ????????
    5·2 answers
  • Area of a rectangular field is 2c^3-c^2+6 square units. If the length of the field is c-2 units, what is its width ?
    12·1 answer
  • Rewrite 2sin2x + 3 cos x − 3 in terms of cos x
    15·1 answer
  • Bill mixes candy costing 45cents per pound with candy costing 65cents a pound. A 7-pound box of the mix costs $3.65. How much of
    11·1 answer
  • What is the product of the expressions (3)(−2)(−5)(7)?
    12·2 answers
  • Why dose math have to be so hard
    7·2 answers
  • What is the value of x? (7+x)=(3x+1)3
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!