Answer:
-10b + 90
Step-by-step explanation:
-10 (b- 9)
-10 ×( b -9 )
-10b + 90
Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
We are given with
a1 = 2
r = 4
These are components of a geometric series. The first term is 2 and the common ratio is 4. To get the first six terms, we use the formula:
an = a1 r^(n-1)
a1 = 2 (4)^(1-1) = 2
a2 = 2 (4)^(2-1) = 8
a3 = 2 (4)^(3-1) = 32
a4 = 2 (4)^(4-1) = 128
a5 = 2 (4)^(5-1) = 512
a6 = 2 (4)^(6-1) = 2048
Answer:
19.2 Cubed Cm.
Step-by-step explanation:
I think this would be the asnwer bceause the formula is volume = base times the height which is 3 times 6.4 in yoru case which is 19.2 cubed cm.