1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kumpel [21]
3 years ago
15

the first year a toy manufacturer introduces a new toy, it sales total $495,000. the company expects it sales to drop 10% each s

ucceeding year. find the total expected sales in the first 6 years
Mathematics
2 answers:
ankoles [38]3 years ago
7 0
Sales acting like this would produce a geometric sequence with a common ratio of 90/100 or 0.9 because each term would be 0.9 time the previous term.

The sum of a geometric sequence is:

s(n)=a(1-r^n)/(1-r), a=initial term, r=common ratio, n=term number, in this case:

s(n)=495000(1-0.9^n)/(1-0.9)

s(n)=495000(1-0.9^n)/(0.1)

s(n)=4950000(1-0.9^n) so

s(6)=4950000(1-0.9^6)

s(6)=$2630632.95
sammy [17]3 years ago
5 0
The answer would be $263063.30 I hope this helped ^^
You might be interested in
Which of the following transformations map figure S to figure T?
nasty-shy [4]
There is no transformations map. Where is the map?
5 0
2 years ago
If a half gallon milk costs $1.24, what is the cost per pint?
PIT_PIT [208]

Hello! The answer is: $0.31


7 0
2 years ago
Write an equation for..
butalik [34]

Answer:

cxa=t cause you are mulltipling to find the total cost

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jordan needs one can of juice to make 24 servings of a punch. How many servings of punch can she make with 1/2 a can of juice?
kati45 [8]
Compare the two sets of numbers with a ratio. 1 can for 24 servings is to 1/2 can for x servings.

x= # servings from 1/2 can


1/24= (1/2)/x
cross multiply

1 * x= 24 * 1/2

x= 24/2

x= 12 servings


ANSWER: She can make 12 servings from 1/2 can of juice.

Hope this helps! :)
3 0
3 years ago
a shop has a sale and reduces all the prices by 15k in naira.find the sale price of an article of an article marked at 750naira​
Andrej [43]

Answer:

Question (i):

Reduce = 15% of Rs 40 = 0.15 x 40 = Rs 6

Price after reduced = Rs 40 - Rs 6 = Rs 36

Answer: Rs 36

-

Question (ii):

Reduce = 15% x 20.40 = 0.15 x 20.40 = Rs 3.60

Price after reduced = Rs 20.40 - Rs 3.60 = Rs 17.34

Answer: Rs 17.34

-

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The expression log1/3/log2 is the result of applying the change of base formula to a logarithmic expression. Which could be the
    15·2 answers
  • Jerome added two numbers the sum was 83 one of the numbers was 45 what was the other number
    15·2 answers
  • I am not understanding this question.
    15·1 answer
  • A triangle has an angle that measures 80°. The other two angles are in a ratio of 9:11. What are the measures of those two angle
    5·1 answer
  • In triangle MNP if the measure of angle R is five more than twice x, and the measure of angle S is one more than x, and the meas
    9·1 answer
  • Ivanna received a $90 gift card for a coffee store. She used it in buying some coffee that cost $7.68 per pound. After buying th
    5·1 answer
  • Joy and Lane share a 24-ounce bucket of clay. By the end of the week, Joy has used
    11·1 answer
  • Two points on a line are (4,-1) and (1,5) what is the slope of the line
    10·1 answer
  • Please help provide the product in standard form !!
    15·1 answer
  • Any help wit this ? Cause I’m kinda confused
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!