1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crank
4 years ago
15

Help me answer 99 plz

Mathematics
1 answer:
Vitek1552 [10]4 years ago
5 0
One tick behind one is 3/4, 1/8 is basically half of 1/4, so find 1/4 and find 1/8, 0 is sort of obvious but then not obvious. three ticks behind 3/4. 2 2/3, count UP from 1 1/4 to find 2 2/3. I really hope I helped! :)
You might be interested in
Carnival M charges an entrance fee of $5.00 and $0.50 per ticket for rides. Carnival P charges and entrance fee of $7.00 and $0.
Sergio039 [100]

The number of tickets that should be purchased for the cost of both carnival to be equal is 10 tickets.

Assume the number of tickets to be purchased is x.

The expression for the total cost at Carnival M is:

= Entrance fee + (price of tickets x number of tickets)

= 5 + 0.50x

The expression for the total cost at Carnival P is:

= 7 + 0.30x

To find the number of tickers, equate both expressions:

5 + 0.50x = 7 + 0.30x

0.50x - 0.30x = 7 - 5

0.20x = 2

x = 2 / 0.20

= 10 tickets

10 tickets will need to be bought to both Carnivals for the cost to be the same.

<em>Find out more at brainly.com/question/15300985.</em>

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the solutions to the equation 0 = x2 – x – 6?
ioda
Factor to this equation out, the easiest way is to solve for the two x values that add up to -1 but when multiplied is equal to -6. It should look like this: (x +- ?)(x +- ?). 
The factored out form is then (x - 3)(x +2), because -3 + 2 = -1 and when multiplied together gives -6. 
x - 3 = 0
x = 3
x + 2 = 0
x = -2
The two solutions are therefore, x = 3 and x = -2. 

Hope it helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
OMG PLSS ANSWERR People use water to​ cook, clean, and drink every day. An estimate of 17.2% of the water used each day is for c
Anna71 [15]

Answer:

260 gallons

Step-by-step explanation:

Hope it's correct

8 0
3 years ago
Find the distance between the points (-5, 3) and (7, -2).
denpristay [2]

Answer: have a good day :)

<em>the distance between the two points is 13.</em>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please may someone help with c
german

Step-by-step explanation:

Distance between two villages = d

(a) \:  \frac{4}{5}  \: of \: d =  \frac{4}{5} d \\  \\ (b) \:  \frac{3}{4}  \: of \: d =  \frac{3}{4} d  \\  \\ (c) \: \frac{4}{5} d -   \frac{3}{4} d = 1.5 \\  \\  \therefore \:   \bigg(\frac{4}{5} -   \frac{3}{4} \bigg) d = 1.5 \\  \\ \therefore \:   \bigg(\frac{4 \times 4 - 3 \times 5}{5 \times 4} \bigg) d = 1.5 \\  \\ \therefore \:   \bigg(\frac{16- 15}{20} \bigg) d = 1.5 \\  \\ \therefore \:   \bigg(\frac{1}{20} \bigg) d = 1.5 \\  \\ \therefore \: d = 1.5 \times 20 \\  \\ \:  \:  \:  \:  \:  \huge \orange{ \boxed{{ \therefore \: d = 30}}}

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Imani’s rent increased from $560 per month to $600 per month. Her friend, Ariana, had her rent increase from $825 to 875. Who ha
    15·1 answer
  • Is the square root of 180 between 13 and 14
    12·1 answer
  • A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?
    5·2 answers
  • Pleas help me with this problem. Urgent. Will mark BRAINLIEST.
    7·1 answer
  • 7. PHOTOGRAPHY Francine has a camera in which the distance from the lens to the film
    8·1 answer
  • The total bill of a meal at a restaurant is 25x – 115. Five friends agree to split the cost of the meal equally. What could you
    10·2 answers
  • A person drove 36 miles per hour on a trip. If he had driven 48 miles per hour he would have arrived 4 hours earlier. What was t
    11·1 answer
  • The charge on the electron cloud is negative.<br><br> True or false
    12·1 answer
  • Find the surface area of the polyhedra <br>pls!! show how you got the surface area ​​
    8·1 answer
  • Mr. Campbell was travelled 80 miles in 2 hours. What was his average speed?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!